BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Pensioni dhe paga si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ja sa fiton Joe Biden, zbulohet shifra

Pensioni dhe paga si president i Shteteve të Bashkuara të

Këta janë muaj tensionesh shumë të larta për Shtetet e Bashkuara të Amerikës, jo vetëm përsa i përket politikës së jashtme, të tronditur çdo ditë nga dy konfliktet e vazhdueshme, ai midis Ukrainës dhe Rusisë dhe tjetri në Lindjen e Mesme, që e sheh Izraelin si protagonist, por edhe për zgjedhjet e ardhshme presidenciale, me banuesin aktual të Shtëpisë së BardhëJoe Biden që kërkon rikonfirmim.Por kush është Joe Biden? Dhe cilat janë të ardhurat aktuale të presidentit të Shteteve të Bashkuara? Biden dhe gruaja e tij Jill së fundmi publikuan deklaratat e tyre tatimore. Siç raportohet nga New York Times , të dy deklaruan fitime prej 620,000 dollarë për vitin 2023. I zgjedhur presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës më 20 janar 2021, Joe Biden konsiderohet njeriu më i fuqishëm në planet për shkak të titullit të tij, edhe falë peshës që SHBA mban në imagjinatën kolektive. Si banor i Shtëpisë së Bardhë, presidenti Biden merr një pagë prej 400,000 dollarë në vit. Megjithatë, më parë atij i ishte garantuar një pension prej 250 mijë dollarësh në vit. Paga e presidentit, na kujton NYT, u krijua nga Kongresi dhe ka mbetur e tillë që nga viti 2001. Rritja e të ardhurave të regjistruara vitin e kaluar i atribuohet 129,876 dollarëve në interes të tatueshëm, pensione, shpërndarjet e IRA-s dhe përfitimet e Sigurimeve Shoqërore të kërkuara nga çifti presidencial, nga 92,087 dollarë vitin e kaluar. Megjithatë, kur ai mbante postin e zëvendëspresidentit, gjatë administratës së Barack Obamës, Biden fitonte rreth 407 mijë dollarë në vit, duke përfshirë dhe pagën dhe të ardhurat e tjera: 230 mijë dollarë mori zëvendëspresidenti i atëhershëm si kompensim për rolin e tij.