BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Perëndimi në alarm/ Zbulohet arma “sekrete” e Putin, ja fuqia që ka

Perëndimi në alarm/ Zbulohet arma “sekrete” e Putin, ja

Rusia mund të përdorë një armë elektronike “top-sekret” për të prishur avionët dhe sistemet GPS, kanë paralajmëruar ekspertët e sigurisë në Britani të Madhe, pasi mijëra fluturime britanike besohet se kanë rënë viktimë e sulmeve ‘jashtëzakonisht të rrezikshme’ të bllokimit të sinjalit. Shefat ushtarakë kanë paralajmëruar gjatë muajve të fundit se një sistem i njohur si “Tobol”, i bazuar në enklavën ruse të Kaliningradit, mund të ndërhyjë me sinjalet në avionë dhe anija, duke shkaktuar ‘mosfunksionimin’ e tyre.

Sistemi mund të dërgojë sinjale dëmtuese në një rreze shumë të madhe.

Avionët e pasagjerëve përballen me bllokim dhe sinjale të rreme GPS-i, i cili ndërhyn në komunikimet me valë dhe “mashtron” pilotët, duke i bërë ata të besojnë se avioni është në një vend tjetër nga ai që është.

Agjencia Evropiane e Sigurisë së Aviacionit paralajmëroi në janar se autoritetet kishin parë një rritje të ndjeshme të këtyre sulmeve, por nuk tha se kush ishte pas tyre.

Kërcënimi i parashikuar për avionët civilë duket se është vërtetuar, pasi mediat britanike  kanë raportuar se 46,000 fluturime kanë regjistruar probleme të navigimit satelitor mbi rajonin e Balltikut midis gushtit dhe marsit.

Sipas shefit ushtarak të Estonisë, muajt e fundit ka pasur ndërprerje në drejtimin GPS të trafikut ajror dhe detar në Finlandë, shtetet baltike dhe Poloni. Kërcënimi i paraqitur nga lufta elektromagnetike dhe elektronike ruse nuk është i kufizuar në hapësirën ajrore që rrethon Kaliningradin. Kremlini ka vendosur sisteme të ngjashme bllokimi në Siri në një përpjekje për të bllokuar avionët e pambrojtur, si dhe në të gjithë Rusinë.