BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x

Bota

Përhapet lufta, Ukraina nis sulme edhe në anën tjetër të botës, shkatërrohet tuneli kyç që lidh Rusinë me Kinën

Përhapet lufta, Ukraina nis sulme edhe në anën tjetër

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) shpërtheu eksploziv në një linjë hekurudhore në Siberi, të cilën Rusia e përdor për të furnizuar ushtrinë, tha një burim ukrainas për “Reuters”.Burimi, i cili dëshironte të mbetet anonim, tha se katër eksplozivë u shpërthyen gjatë natës nga e mërkura deri të enjten, ndërsa treni i mallrave po lëvizte përmes tunelit Severomujsky në Buryatia, në kufirin me Mongolinë. Një sulm i tillë në territorin më shumë se 4000 kilometra nga Ukraina do të thotë se Kievi është i aftë të operojë thellë brenda Rusisë. Sipas pretendimeve të tyre, “vendi agresor ra dy herë në kurthin e ngritur në hekurudhën Baikal-Amur, e cila është e gjatë 4234 km”.

 Burimet ruse konfirmuan se treni mori flakë në atë zonë, por nuk përmendën eksplozivët. Komiteti hetues rus tha në një deklaratë se një tren që transportonte karburant ka marrë flakë në një tunel, se nuk ka viktima dhe se një hetim paraprak është duke u zhvilluar për të përcaktuar shkakun e aksidentit. Hekurudhat ruse në pronësi të shtetit, e cila zotëron dhe operon rrjetin hekurudhor, tha se treni u ndalua pasi u pa tymi që dilte nga një rezervuar karburanti dizel. Kompania njoftoi se trafiku hekurudhor ishte ridrejtuar, gjë që rriti pak kohën e udhëtimit, por se vetë transporti nuk ishte pezulluar. Megjithatë, shpërthimi ka ndodhur edhe në atë rrugë të tërthortë. Shpërthimi i ri ishte faza e dytë e një operacioni special të projektuar për të ndërprerë këtë rrugë të rëndësishme logjistike për Rusinë. Hekurudha lidh Rusinë me Kinën dhe përdoret, ndër të tjera, për furnizime ushtarake. Pas shpërthimit të parë, rusët u detyruan të përdorin një rrugë të tërthortë që kalon përmes ‘Urës së Djallit’.

Më të lexuarat