BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Bota

Përleshje në Turqinë lindore/ Qeveria i heq mandatin e kryebashkiakut partisë prokurde që fitoi me shumicë votash

Përleshje në Turqinë lindore/ Qeveria i heq mandatin e

Partia DEM pro-kurde e Turqisë u bëri thirrje të martën (2 prill) autoriteteve që të anulojnë bllokimin e një prej kryebashkiakëve të saj që të merrte detyrën pas zgjedhjeve lokale dhe tha se po sfidonte rezultate të tjera për ata që i quajti “votuesit e paligjshëm” që e penguan atë për fitore. Sfidat nga DEM – partia e tretë më e madhe e Parlamentit, e cila performoi mirë në juglindjen kryesisht kurde – shënojnë mosmarrëveshjen më të madhe mbi rezultatet e votimit mbarëkombëtar vendor të së dielës, në të cilën partia e Presidentit Tajip Erdogan u mposht.

Abdullah Zeydan, kandidati i DEM-it në qytetin e Vanit, fitoi 55.5% të votave kundrejt 27.2% për kandidatin e AK Partisë (AKP) të Erdoganit. Megjithatë, DEM tha se Ministria e Drejtësisë kishte dërguar një letër pesë minuta përpara mbylljes së zyrave të premten javën e kaluar, dy ditë para votimit, duke kundërshtuar kandidaturën e Zeydan dhe një gjykatë më pas kishte vendosur se ai nuk kishte të drejtë të merrte postin. Një dokument nga bordi zgjedhor i Van, i parë nga Reuters, tregoi se fituesit të vendit të dytë të AKP-së do t’i jepej mandati për të qenë kryetar bashkie.

Ministria i referoi pyetjet mbi këtë çështje Bordit të Lartë Zgjedhor të vendit, i cili e referoi çështjen në zyrën e bordit zgjedhor në Van, ku askush nuk mund të kontaktohej menjëherë për koment.

“Banorët e Vanit demonstruan vullnetin e tyre në zgjedhje. Nuk ka alternativë tjetër veçse të respektohet dhe të merret parasysh kjo,” tha bashkëkryetari i DEM-it Tuncer Bakirhan në kryeqytetin Ankara, duke shtuar se votuesit do të qëndrojnë “kundër këtij grushti”.

Shteti turk ka goditur lëvizjen politike pro-kurde që nga rënia e një procesi paqeje në vitin 2015 për t’i dhënë fund një kryengritjeje dekadash, duke e akuzuar atë për lidhje me militantët kurdë.