BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x
BREAKING NEWS

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi Rama ndërroi Damir Fazlliçin e Sali Berishës me manjatin e “Shoqërisë të Hapur”

Aleks Soros merr “komandën” e Shqipërisë, ja si Edi
x
BREAKING NEWS

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të tjera për Portin e Durrësit, ja gjobat që do të paguajnë shqiptarët për kapriçot e Edi Ramës, gazetari italian fut në “zgrip” kryeministrin

Pas 140 milionë eurove të Beketit, gati 140 milionë euro të
x
BREAKING NEWS

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë në “rrjetën” e SPAK, gazetari i njohur zbardh prapaskenat dhe tregon kush po e bllokon arrestimin e Ilir Metës, ja faktet që implikojnë Sali Berishën në vrasjet e “21 janarit”

Pesë ministra dhe 5 ish-ministra të PS kanë rënë
x
BREAKING NEWS

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i ka futur duart në informacionet sekrete brenda institucioneve të reja të vetingut

Eksperti i IT plas super skandalin e AKSHI-t, ja si Mirlinda Karçanaj i
x
BREAKING NEWS

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s që mbajnë emrin e Sali Berishës, si e rekrutuan shërbimet sekrete serbe, ja kush ishte ‘menaxheri’ që i jepte urdhrat në fshehtësi të plotë dhe emrat e spiunëve që bashkëpunoi...

Kastriot Aliaj: Ju tregoj të fshehtat e dosjeve të UDB dhe OZNA-s
x

Bota

Përplasje e fortë Moskë-Berlin, ja “gafa” e ambasadorit gjerman që tërboi rusët, reagon ashpër Maria Zakharova

Përplasje e fortë Moskë-Berlin, ja “gafa” e

Një incident diplomatik është shënuar së fundmi mes Gjermanisë dhe Rusisë. Ambasadori gjerman në Moskë, Alexander Graf Lambsdorff, kujtoi viktimat e luftërave, nënvizoi "jo pashmangshmërinë" e tyre dhe apeloi për paqe në një fjalim para qindra njerëzve në Katedralen e Konceptimit të Virgjëreshës së Bekuar në Moskë, me rastin e koncertit tradicional të Krishtlindjeve. Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova u përgjigj menjëherë, duke shprehur keqardhjen që diplomati "harroi të falënderonte qeverinë e tij për transferimet e rregullta të armëve në territorin e konfliktit të Ukrainës".“Në Katedralen e Konceptimit të Virgjëreshës së Bekuar duhet të luteni, jo të bëni akte blasfemie”, shtoi ai. Festat, tha ambasadori, "janë një mundësi për të kujtuar viktimat e luftërave në Lindjen e Mesme dhe Ukrainë, pavarësisht nga kombësia apo besimi i tyre". "Njerëzit dhe kombet mund të arrijnë gjithashtu marrëveshje paqeje për çështje të vështira nëse kanë vullnet. Lufta nuk është e pashmangshme, siç e dimë. Ne mund dhe duhet të gjejmë një zgjidhje paqësore së bashku, pavarësisht nga të gjitha dallimet në interesa dhe besime," nënvizoi ai më pas. Fjalë, të cilat, megjithatë, shkaktuan një reagim të furishëm nga Moska. Dhe kjo hap një front tjetër konflikti midis Berlinit dhe Rusisë. Miqtë e vjetër tani duket se po bëhen armiq. Dikur ambasada e dytë më e madhe dhe e dytë më e rëndësishme e Gjermanisë pas asaj në Uashington, stafi tani është reduktuar ndjeshëm. Gjermania është shtëpia e rreth 8 milionë rusëve që emigruan që nga rënia e Bashkimit Sovjetik dhe fluksi i njerëzve midis dy vendeve që vizitojnë të afërmit, mbetet ende shumë i lartë.

Më të lexuarat