BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Bota

Përshkallëzimi i tensioneve në luftën me Ukrainën, ish-kancelari gjerman Schröder tregon zgjidhjen më të mirë

Përshkallëzimi i tensioneve në luftën me Ukrainën,

Ish-kancelari gjerman Gerhard Schröder tha se ai ende mund të imagjinojë se miqësia e tij me presidentin rus Vladimir Putin mund të kontribuojë në përfundimin e luftës në Ukrainë.

“Ne kemi punuar së bashku në mënyrë të arsyeshme për shumë vite. Ndoshta kjo mund të ndihmojë ende për të gjetur një zgjidhje për të negociuar, unë nuk shoh ndonjë rrugë tjetër,” tha Schröder në një intervistë për dpa.

Schröder ka qenë mik me Putinin që nga koha e tij si kancelar nga viti 1998 deri në 2005 dhe vazhdon të punojë për shumicën e kompanive ruse që operojnë tubacionet Nord Stream përmes Detit Baltik. Edhe pse ai e ka përshkruar sulmin rus në Ukrainë si një “gabim fatal”, ai nuk ka hequr dorë nga Putini.

Kryesia e Partisë së tij Socialdemokrate e ka margjinalizuar për këtë arsye, por procedura e përjashtimit ndaj tij dështoi.

Kur u pyet se pse po e ruan miqësinë me presidentin rus pavarësisht dhjetëra mijëra vdekjeve dhe krimeve ruse të luftës në Ukrainë, Schröder u përgjigj: “Është e vërtetë që ky është një dimension që është i ndryshëm”.

Dikur dukej sikur marrëdhënia e tij personale me Putinin mund të ndihmonte në zgjidhjen e një problemi politik jashtëzakonisht të vështirë. “Dhe kjo është arsyeja pse mendoj se do të ishte krejtësisht e gabuar të harroheshin të gjitha gjërat pozitive që kanë ndodhur mes nesh në politikë në të kaluarën. Ky nuk është stili im dhe nuk e bëj as këtë,” tha ai.

Schröder po aludonte për misionin e tij ndërmjetësues në mars 2022, menjëherë pas sulmit rus në Ukrainë, kur Schröder tha se fillimisht u takua me parlamentarin e atëhershëm ukrainas dhe ministrin aktual të Mbrojtjes Rustem Umerov në Stamboll dhe udhëtoi për në Moskë për bisedime me Putinin. Megjithatë, iniciativa dështoi.

Kremlini mirëpriti deklaratat e Schröder.

Marrëdhëniet e mira dhe konstruktive në një nivel personal si ato midis Shroderit dhe Putinit mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve, u citua të ketë thënë zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov nga agjencitë ruse të lajmeve të enjten.

Zëdhënësi i Kremlinit shtoi se kur ishte fjala për ata që janë në pushtet në Gjermani sot, ai nuk sheh ndonjë vullnet për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Schröder gjithashtu tregoi se ai është në favor të një përpjekjeje të re për ndërmjetësim në konfliktin Ukrainë-Rusi në nivel qeveritar.

“Franca dhe Gjermania do të duhet të marrin iniciativën. Është e qartë se lufta nuk mund të përfundojë me humbjen totale të njërës palë ose tjetrës,” tha ish-kancelari.

Schröder i përshkroi spekulimet se Putini mund të fillonte një luftë bërthamore ose të sulmonte një vend të NATO-s në krahun lindor si “të pakuptimta”.

Për të penguar një përshkallëzim drejt skenarëve të tillë në fillim dhe për të parandaluar që popullata të bëhet më e shqetësuar, duhet menduar seriozisht për një zgjidhje të konfliktit përveç mbështetjes për Ukrainën, theksoi ai.

Kancelari aktual i Gjermanisë, Olaf Scholz, nuk ka folur me Putinin në telefon që nga dhjetori 2022.

Në një intervistë me të përditshmen gjermane Märkische Allgemeine, Scholz vuri në dukje se kishte pasur diskutime të përsëritura me Moskën, për shembull, për marrëveshjen mbi eksportin e grurit ukrainas, sigurinë në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya dhe shkëmbimin e të burgosurve.

“Një numër vendesh, duke përfshirë Ukrainën, po diskutojnë aktualisht në nivel këshilltar sigurie se çfarë mund të duket si diçka që do të çonte në një proces paqeje,” tha ai. “Por më lejoni të bëj një gjë shumë të qartë: paqja është e mundur në çdo kohë”.

“Putini thjesht duhet të ndalojë fushatën e tij barbare dhe të tërheqë trupat,” pohoi Scholz.