BREAKING NEWS

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar me grupet kriminale për të asgjësuar armiqtë e tij, Idajet Beqiri nxjerr detajet e forta dhe zbulon ngjarjen e rëndë ku është implikuar edhe Monika Kryemadhi

Ilir Meta ka porositur disa vrasje të bujshme, ja si ka bashkëpunuar
x
BREAKING NEWS

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali Berishës dhe Izet Haxhisë, nga vrasja e Azem Hajdarit, urdhri për të eliminuar një ministër, deri te strehimi në Turqi

Trondit Frrok Çupi: Ja planet e përbashkëta mes Sali
x
BREAKING NEWS

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke, detajet nga dosja që fsheh politikanët që i shërbyen Sigurimit dhe dështimi i planit të jugosllavëve për të eliminuar Ramiz Alinë, ja rrëfimi i fundit “bombastik” i Bujar Hoxhës përpara se t...

Si u masakrua agjenti shqiptar në Himarë nga shërbimet greke,
x
BREAKING NEWS

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra aleancë me Dumanin për të goditur pushtetarët e lartë, gjurmim të parave të pista, llogarive bankare dhe sekuestrim pasurie, ja si britanikët do plotësojnë me materiale shtesë dosjet përvëluese...

Ambasadori dhe gjyqtarët britanikë në derën e SPAK, Londra
x
BREAKING NEWS

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja çfarë përmban projekti i Edi Ramës në bashkëpunim me Sali Berishën kundër SPAK dhe institucioneve të pavarura

Komisioni për drejtësinë në udhëkryq, ja
x
BREAKING NEWS

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me përkrahësit e Sali Berishës, Shehu, Noka dhe Sula kundër komisionit të Edi Ramës

Plas sherri te Rithemelimi, grupi i Bardhit përplaset me
x
BREAKING NEWS

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn në fuqi rritja e re e pagave, orari i punës do të jetë 09.00 me 15:30, do të ketë edhe shpërblime, ja kategoritë që përfitojnë

Lajme shumë të mira për administratën, në qershor hyn
x
BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x

Bota

Përshkallëzohet gjëndja në Lindjen e Mesme, Spanja del me thirrjen urgjente ndaj Izraelit

Përshkallëzohet gjëndja në Lindjen e Mesme, Spanja del me

Ministri i Jashtëm i Spanjës përsëriti thirrjen e Madridit për ndihmë të papenguar humanitare në Rripin e Gazës, si dhe lirimin e pengjeve.

“Po flasim për 32,000 vdekje civile. Është një numër, por nuk janë vetëm numra,” tha Jose Manuel Albares në një intervistë për radion spanjolle Hoy por Hoy.

Albares vuri në dukje se Spanja kishte “trefishuar ndihmën e saj humanitare” për agjencinë e OKB-së për refugjatët palestinezë, UNRWA .

“Që nga nëntori ne kemi dhënë 35 milionë euro shtesë (37.9 milionë dollarë) për UNRWA-n për të ndihmuar ata refugjatë edhe në Gaza ,” tha ai.

Ai pohoi se Spanja kishte ndërprerë eksportet ushtarake në rajonet e përfshira në konflikt, duke dënuar dhunën dhe duke mbështetur sanksionet kundër autorëve.

“Pozicioni i qeverisë spanjolle ka qenë i qartë që nga 7 tetori”, tha Albares, duke shtuar:

“Populli palestinez ka të drejtën e tokës dhe shpresës dhe kjo shpresë është shteti palestinez.”

“Ne dënojmë aktet terroriste si kurrë më parë. Hamasi nuk është një partner për paqen. Por ajo që është e qartë është se populli palestinez nuk duhet të dënohet të jetë refugjat përgjithmonë.”

Sipas ministrit, një shtet palestinez “me Gazën dhe Bregun Perëndimor nën të njëjtin autoritet kombëtar, një port në Gaza, hyrje në det dhe një kryeqytet në Jerusalemin Lindor”, mund të jetë një zgjidhje “reale dhe e qëndrueshme”.

“Shteti Palestinez është gjithashtu garancia më e mirë e sigurisë, një garanci legjitime e sigurisë që shteti i Izraelit dëshiron për popullin izraelit. E kam thënë shumë herë. Shpresa e popullit palestinez, që është një shtet palestinez, dhe siguria të popullit izraelit janë të ndërthurur ngushtë”, përfundoi ai.

Izraeli ka zhvilluar një ofensivë ushtarake vdekjeprurëse në territorin palestinez që nga një sulm ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas, në të cilin u vranë rreth 1200 izraelitë.

Më shumë se 32,333 palestinezë janë vrarë që atëherë dhe mbi 74,694 janë plagosur në mes të shkatërrimit në masë dhe mungesës së nevojave.

Lufta izraelite, tani në ditën e saj të 172-të, ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Aviv-in të ndalojë aktet gjenocidale dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

 

 

 

Më të lexuarat