BREAKING NEWS

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet hetimore për Arben Ahmetajn dhe i çojnë fletë-thirrje oligarkut që akuzohet për pastrim parash

Zhvillime të forta brenda SPAK, prokurorët zgjatin me 3 muaj afatet
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit nuk i shpëton dot nga prangat dhe arsyeja e fortë që zyrtari i lartë i DASH Richard Nephew shmangu takimet në Tiranë me qeverinë ‘Rama’ dhe përfaqësuesit ...

Spartak Ngjela nxjerr prapaskenat “bombastike”: Ja pse divorci i
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin Argitës dhe përgatitet ta kurorëzojë të bijën në fron me protestën e 12 korrikut, Gaz Bardhi përfundon si “limon i shtrydhur”

Sali Berisha pa mandat sipas Kushtetutës, kreu i PD i hap vendin
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet e tij me Klodian Zoton, ish-drejtori i Ujësjellësit të Korçës e nxjerr zbuluar para prokurorëve specialë

Zbardhet dëshmia në SPAK që fundos Niko Peleshin për lidhjet
x
BREAKING NEWS

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si oligarku në bashkëpunim me Janis Karathanos rropën mbi 200 mln euro koncesione, për të kamufluar vjedhjet kanë punësuar te kompanitë “fituese” të afërmit e tyre, rroga deri në 30 mln lekë në mua...

Ja detajet e reja nga kallëzimi në SPAK për Allajbeun, si
x
BREAKING NEWS

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të perit”, do ketë përplasje për Nenin 71 të Kushtetutës, ja kush e ka në dorë “fatin” e “non-gratës”, flasin juristët

Mandati për deputet i Sali Berishës në “fije të
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës në 30 vite, nga bashkëpunimi i tij me udhëheqësin e Serbisë, sulmet ndaj ambasadës së SHBA në Tiranë, grushti i shtetit ’98, vrasja e 4 protestuesve në 21 janar, te emrat e terroristëve që ka bashkëpunuar ...

Frrok Çupi nxjerr “CV” e zezë të Sali Berishës
x
BREAKING NEWS

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant për Arben Ahmetajn në Zvicër si i punësoi gruan me pagë 9 mijë franga në muaj, zbardhen detaje nga dosja hetimore

Autoritetet zvicerane zbulojnë emrin e biznesmenit që doli garant
x

Bota

Presidenti turk me tone të ashpra kundrejt Netanyahut: Është vampir gjakpirës, SHBA po kontribuon në gjenocidin e palestinezëve

Presidenti turk me tone të ashpra kundrejt Netanyahut: Është

Presidenti turk Rexhep Tajjip Erdo?an ka dënuar sot Kombet e Bashkuara për paaftesinë e tyre qe të ndalojnë fushatën gjenocide të Izraelit në Gaza, pas sulmit të rëndë ndaj tendës së të zhvendosurve palestinezë që shokoi opinionin botëror.

“Fryma e OKB është e vdekur për Gaza,” tha Erdo?an në një takim parlamentar të partisë së tij në pushtet Drejtësi e Zhvillim (AK) në kryeqytetin Ankara.

“OKB nuk arriti të mbrojë punonjësit e vet të ndihmës, le më pastaj të ndalojë genocidin,” tha Erdogan duke u ankuar se sistemi ndërkombëtar nuk po arrin të ndalojë masakrat në Gaza, ku më shumë se 36,000 palestinezë janë vrarë që prej 7 tetorit, mes të cilëve shumë gra e fëmijë.

“Për çfarë duhet OKB nëse nuk arrin të ndalojë një gjenocid që transmetohet direkt në televizion në shekullin e 21-të?”

Komentet e Erdogan vijnë teksa Këshilli i Sigurimit të OKB po diskutonte mbi sulmin vrasës izraelit në një kamp të zhvendosurish në perëndim të Rafah ku u vranë dje rreth 30 njerëz dhe dhjetra të tjerë u plagosën. Ushtria izraelite e kishte shpallur “të sigurt”  zonën ku më shumë se 1 milionë palestinezë janë zhvendosur për t’i shpëtuar bombardimeve.

Erdo?an kritikoi gjithashtu vendet muslimane për mungesë vullneti për veprim kundër sulmeve të Izraelit.

“Botës islamike i them: për çfarë pret derisa të marrësh një vendim të përbashkët. Kur do të vendosë të veprojë kundër gjenocidit organizata e bashkëpunimit islamik?” shtoi ai.

“Izraeli nuk është vetëm një kërcënim për Gazës, pasi asnjë shtet nuk është i sigurtë nëse Izraeli nuk detyrohet të zbatojë ligjin ndërkombëtar”.

Erdo?an dënonte gjithashtu SHBA, furnizuesin më të madh të Izraelit me armatime, si dhe vendet perëndimore që akuzonte për bashkëfajësi në gjenocidin që vazhdon.

“Duart tuaja janë të njollosura me gjakun e palestinezëve. Krerët e shteteve në Evropë janë bashkëfajtorë me heshtjen e tyre në vampirizmin e Izraelit”.

Erdo?an ka nxitur shpesh vendet muslimane të veprojnë kundër Izraelit por retorika e tij nuk dhënë rezultate përveç titujve mediatikë.

 

Më të lexuarat