BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Publikohen pamjet skandaloze, ish-kryeministri dhe ish-ministri i Brendshëm përleshen me grushte e shkelma

Publikohen pamjet skandaloze, ish-kryeministri dhe ish-ministri i Brendshëm

Ish-kryeministri sllovak Igor Matoviç dhe ish-ministri i Brendshëm Robert Kalinak patën një debat të ashpër pasi Matoviç hyri në një aktivitet fushate të partisë së Kalinak. 

Matoviç, partia e të cilit fitoi zgjedhjet e fundit në 2020-ën, ka luftuar me korrupsionin, por përfundimisht u rrëzua si kryeministër për shkak të fërkimeve në koalicionin qeverisës. Ai ka akuzuar prej kohësh SMER-SSD-në e Kalinak dhe krerët e saj mes tyre Kalinak dhe tre herë kryeministër Robert Fitso, si të korruptuar, duke i parë ata si rivalët e tij kryesorë. Drejtuesit e SMER-SSD-së i mohojnë këto akuza.

Episodi në aktivitetin e fushatës tregon atmosferën e paqëndrueshme përpara zgjedhjeve të 30 shtatorit, në të cilat partia e Fitso-s kryeson në sondazhe. Në prag të zgjedhjeve, partia po flet për përfundimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën fqinje. Grupi i Matoviç, i kryesuar nga OLANO, është rreth pragut të 7%-shit të nevojshëm për koalicionet për të fituar mandate.
Në incidentin e së mërkurës, Matoviç ishte duke vozitur një furgon me sloganin "nuk do t'ju dorëzojmë mafies". Në një intervistë televizive nga makina, ai akuzoi Kalinak për politikë të dobët të imigracionit kur ishte ministër i Brendshëm në qeverinë e Fitzgerald.

Kalinak iu afrua makinës dhe trokiti në xhamin e shoferit, ndërsa ndihmësit e tij u përpoqën të shkëputnin altoparlantët në pjesën e pasme. Më pas Matovic hapi derën dhe Kalinak u përkul dhe u përpoq t'i rrëmbejë mikrofonin, ndërsa Matovic u përpoq ta largonte dhe e shau duke e quajtur mafioz.
Matoviç goditi Kalinakun, ndërsa një tjetër anëtar i SMER-SSD-së goditi Matoviçin përpara se policia të ndërhynte për të ndarë të dyja palët.