BREAKING NEWS

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në biografi" për etiketimin e mediave si kazanë, a po reflekton kryeministri për arrogancën e ekzagjeruar?

Edi Rama bën “mea culpa” dhe pranon "njollën në
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e Berishës që është ende në fuqi, taktikat e tyre të kërcënimit me dosje, skema që po përdor kryeministri me ndërkombëtarët për të qëndruar në pushtet dhe dy goditjet e rënda që do të marrë ish-pre...

Kreshnik Spahiu: Ja marrëveshja e pisët e Ramës, Metës e
x
BREAKING NEWS

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për të rrëzuar nga pushteti Edi Ramën dhe oligarkinë ekonomike që e mbështet, ja dosja që nëse hetohet siç duhet nga SPAK e çon kryeministrin pas hekurave, Meta-Berisha kokë e këmbë të zhytur në vj...

Kreu i Lëvizjes Bashkë, Arlind Qori: Ju tregoj recetën për
x
BREAKING NEWS

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë “gropën” nga qelia Metës për aferën “CEZ-DIA”, SPAK ka sekuestruar celularët e Kryemadhit e fëmijëve të saj me biseda të vitit 2013-2015, pyeten 100 persona, nga të afërm, bashkëpunëtorë dhe mjekë, futet në skaner edhe vi...

Ja dëshmitari kyç që i ka bërë
x
BREAKING NEWS

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini për kategoritë që përfitojnë rritje page, detajet nga indeksimi i pensioneve dhe periudha kur do të shpërndahet bonusi, do të ketë paketë mbështetëse për shtresat në nevojë, ndihmë edhe për famil...

Ministri i Financave, Ervin Mete: Ja çfarë duhet të dini
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali Berishës, Ilir Metës dhe Edi Ramës, SHBA del në krah të Altin Dumanit, kërkon distancim të opozitës nga “non-grata” dhe jep mesazhin e fortë se keqqeverisja e korrupsioni duhen luftuar

Ja “grushti i madh amerikan” në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën “gropën” Ilir Metës dhe Monikës, roli i nënës së Kryemadhit dhe vëllait Drini që mori 360 milionë lekë nga SGS, 2 njerëzit që hapën dosjet e ish-presidentit në SPAK me kallëzimet që bënë nxjerrin faktet t...

Ja kontrata në duart e prokurorëve që po i bën
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i mbyllin dyert, Monika Kryemadhi sulmon bashkëshortin si shërbëtor të Edi Ramës

Ilir Meta akuzon televizionin e Zenit se ka marrë urdhër t’i
x

Lifestyle

Pse dëgjimi i muzikës “live” na shkakton kaq shumë emocione

Pse dëgjimi i muzikës “live” na shkakton kaq shumë

Ndoshta kushdo që ka dëgjuar muzikë live mund të konfirmojë se tingëllon shumë më mirë sesa kur dëgjojmë të njëjtën muzikë, për shembull, përmes telefonit në kufje.

Koncertet e grupeve tona të preferuara madje mund të na bëjnë të qajmë kur ata luajnë në skenë. Shkencëtarët nga Zvicra kanë bërë kërkime dhe kanë gjetur përgjigjen se pse jemi kaq emocionues kur dëgjojmë muzikë live.

Dëgjimi i muzikës live mund të jetë më emocionues se dëgjimi i muzikës së regjistruar sepse shkakton më shumë aktivitet në pjesën e trurit që lidhet me përpunimin e emocioneve.

Saša Fruholz nga Universiteti i Zyrihut në Zvicër dhe kolegët e tij kompozuan 12 pjesë muzikore që zgjasin 30 sekonda. Gjysma e kompozimeve janë shkruar me synimin për të përcjellë emocione negative, si trishtim dhe zemërim. Ato janë më të ngadalta, më pak harmonike dhe përmbajnë më shumë akorde të vogla se këngët e tjera, të shkruara për të ngjallur emocione pozitive.

Më pas ata rekrutuan 27 persona, të cilët nuk kishin asnjë trajnim muzikor, për t’i dëgjuar këto 12 pjesë dy herë, një herë si një performancë live nga një pianist, të cilën pjesëmarrësit e dëgjuan nga altoparlantët dhe një herë në një regjistrim audio. Rendi në të cilin ata u dëgjuan u caktua në mënyrë të rastësishme, me 30 sekonda heshtje midis kasetave. Pjesëmarrësit nuk e dinin se kur dëgjuan regjistrimin dhe kur dëgjuan muzikën live.

Studiuesit zbuluan se performancat e drejtpërdrejta të kompozimeve negative dhe pozitive çojnë në rritjen e aktivitetit të trurit në amigdalën e majtë, një zonë e trurit e lidhur fort me atribuimin e stimujve ndijor ndaj emocioneve të caktuara (të tilla si tingujt).

Ndërkohë, meloditë e regjistruara shkaktuan shumë më pak dhe shumë më tepër aktivitet jokonsistent në amigdalën e majtë. Kjo korrespondonte me atë se sa “emocionale” e vlerësuan pjesëmarrësit çdo pjesë muzikore pas eksperimentit, shkruan “New Scientist“.