BREAKING NEWS

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe Berisha një natë para vrasjeve në “21 janar”: Ja të fshehtat e ekzekutimit të Aleks Nikës që mund t’i hapë rrugën SPAK të zbardhë dhjetëra viktima që kanë ‘hequr qafe’ dy shefat kur ishin në pushtet...

Frrok Çupi zbulon planin e errët që thurën Meta dhe
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali Berishën, ish-presidenti fut në lojë kushëririn e tij, ja kush është politikani që po kërkon ta vendosë në krye të opozitës dhe posti që po synon të marrë vetë në fund kryetari i Partisë së Lirisë...

Evi Kokalari tregon “puçin” e Ilir Metës për Sali
x
BREAKING NEWS

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit politik të qarqeve të PS, nga largimi i Peleshit, Ballukut dhe Gjiknurit, te zhvendosja e Taulant Ballës dhe afrimi i Erion Braçes, Benet Becit dhe Pjerin Ndreut, zbardhet lista me emrat e rrezikuar...

Ja përmbysja që pritet të bëjë Rama me drejtuesit
x
BREAKING NEWS

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë do të përfundojnë në xhepat e tyre, nga shpërblimet dhe deri te mënyra se si do ta marrin pensionin, flasin ekspertët

Dalin detaje të tjera për rritjen e pensioneve, zbulohet sa lekë
x
BREAKING NEWS

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh nga SPAK dosjet e aferave me pronat në ushtri, emrat ‘VIP’ që po hetohen me themel, skandalet që rrezikojnë të fundosin Bajram Begajn dhe pse imuniteti nuk e shpëton dot nga prangat e...

Artur Meçollari zbardh detajet e forta: Ja si po qepen prej 3 vitesh
x
BREAKING NEWS

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë shkatërruar në Shqipëri, Nasip Naço nxjerr blof Niko Peleshin dhe zbardh skandalet e Ministrisë së Mbrojtjes, si përfunduan për skrap uzinat e municioneve   

Industria e armëve mashtrim i madh, gjithë fabrikat janë
x
BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x

Bota

Putin: Të dënuarit rusë që vdiqën në Ukrainë “paguan” borxhin e tyre ndaj shoqërisë

Putin: Të dënuarit rusë që vdiqën në Ukrainë

Të dënuarit rusë, të cilët u rekrutuan nga burgjet dhe u vranë në frontin e Ukrainës, janë vlerësuar nga Vladimir Putin, duke thënë se me vdekjen e tyre ata kanë “shlyer” borxhin e tyre ndaj shoqërisë.

“Ata u vranë. Ne jemi të gjithë njerëz, të gjithë mund të bëjnë gabime, dhe ata bënë. Ata dhanë jetën për vendin e tyre dhe shlyen borxhin e tyre ndaj shoqërisë sa më shumë që të ishte e mundur”, tha Putin teksa mirëpriti ushtarët rusë të Kremlinit, të cilët, sipas Moskës, u dalluan në betejat në Ukrainë. “Ne do të bëjmë gjithçka që është në fuqinë tonë për të ndihmuar të afërmit e tyre”, shtoi ai.

Para se të fliste me ushtarët, Putin mbajti “një minutë heshtje në kujtim” të ish të burgosurve që vdiqën në një betejë pranë Urozaine, në frontin jugor në Ukrainë, dhe funeralet e të cilëve u mbajtën sot.

Presidenti rus tha se ushtarët rusë atje, për të cilët ministria e mbrojtjes tha se kishin zmbrapsur një sulm ukrainas, ishin një “shembull emblematik i guximit dhe heroizmit”.

Rekrutimi u bë kryesisht nga Wagner

Dhjetëra mijëra të burgosur u rekrutuan nga burgjet ruse për të luftuar në Ukrainë, në këmbim të premtimit për lirimin e tyre, pas fillimit të pushtimit të Ukrainës në shkurt 2022. Rekrutimi ishte kryesisht nga grupi paraushtarak Wagner , por edhe nga ushtria e rregullt ruse.

Të dënuarit luftuan kryesisht në Bahamut, betejën më të përgjakshme të luftës. Pas riintegrimit në shoqëri, disa nga ish-të burgosurit kryen krime të reja, sipas mediave ruse.