BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Bota

Putini zhvillon telefonatë me homologun iranian, zbardhet çështja e diskutimit

Putini zhvillon telefonatë me homologun iranian, zbardhet

Presidenti i Iranit, Ebrahim Raisi , ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me homologun rus Vladimir Putinin , gjatë së cilës i ka thënë, ndër të tjera, se vendi i tij nuk është i interesuar për përshkallëzim të mëtejshëm në Lindjen e Mesme.

Sipas agjencisë ruse të lajmeve Interfax, Raisi i theksoi presidentit rus se vendi i tij ishte i detyruar të kryente sulmet ndaj Izraelit, sakaq ai nënvizoi se sulmet iraniane ishin të “kufizuara”.

Putin, nga ana e tij, i tha presidentit iranian se ai shpreson që të gjitha palët në Lindjen e Mesme do të tregojnë përmbajtje, sipas një raporti të agjencisë ruse të lajmeve Ria Novosti.

Kujtojmë se Irani ka shprehur synimin e tij për të mos përshkallëzuar situatën nëse nuk provokohet, edhe përmes Kinës. Megjithatë, theksohet se presidenti iranian Ebrahim Raisi tha se vendi i tij do të reagojë ndaj aksioneve më të vogla kundër interesave të Iranit me një “përgjigje të ashpër, të gjerë dhe të dhimbshme”.

Në një telefonatë me Emirin e Katarit, Sheik Tamim bin Hamad al-Thani, Raisi përsëriti se Irani po vepron në “vetëmbrojtje”, duke shtuar se ka shënjestruar bazat izraelite që ai tha se ishin përdorur për të kryer sulmin vdekjeprurës në konsullatën e tij në kryeqyteti sirian Damasku, raporton Sky News.

Dilema e Izraelit: Përgjigje e fortë, apo vetëpërmbajtje pas sulmit iranian

Izraeli dhe veçanërisht kryeministri Benjamin Netanyahu po përballet me një dilemë, pasi nga njëra anë ka presion ndërkombëtar për të treguar përmbajtje pas goditjes së Iranit dhe nga ana tjetër ka zëra të fortë të brendshëm që kërkojnë hakmarrje të ashpër.

Këshilli i luftës i Izraelit nuk ka rënë ende dakord se si t’i përgjigjet sulmit iranian për sa i përket kohës dhe dinamikës, e cila është në kontrast të plotë me praktikën e zakonshme izraelite për t’iu përgjigjur kërcënimeve menjëherë dhe në mënyrën më të fuqishme të mundshme.

Kjo është arsyeja pse kabineti i luftës i Izraelit do të mblidhet përsëri më vonë gjatë ditës për herë të pestë që kur Teherani nisi një seri bastisjesh ndaj Izraelit në përgjigje të një sulmi izraelit në konsullatën iraniane në Damask, Siri, në fillim të këtij muaji.

Dallimet midis Iranit dhe Izraelit në nivel ushtarak

Irani mund të jetë shumë më i madh se Izraeli gjeografikisht dhe ka një popullsi prej afro 90 milionë banorësh, pothuajse 10 herë më e madhe se Izraeli, por kjo nuk përkthehet në fuqi më të madhe ushtarake.

Irani ka investuar shumë në raketa dhe drone.Vendi iranian ka një arsenal të madh të vetin, por gjithashtu furnizon Houthi-t në Jemen dhe Hezbollahun në Liban.

Ajo që i mungon Iranit janë sistemet moderne të mbrojtjes ajrore dhe avionët luftarakë. Raportet e pakonfirmuara, megjithatë, kanë bërë që Rusia të punojë me Iranin për t’i përmirësuar ato në këmbim të mbështetjes ushtarake që Teherani i ka dhënë Moskës në luftën me Ukrainën. Kjo është kryesisht në formën e dronëve Shahed, të cilët thuhet se tani rusët po i ndërtojnë vetë.

Në të kundërt, Izraeli ka një nga forcat ajrore më të avancuara në botë. Izraeli thuhet se ka të paktën 14 skuadrone avionësh – duke përfshirë F15, F16 dhe avionët më të fundit të fshehtë F-35. Së fundmi, Izraeli ka gjithashtu përvojë në kryerjen e sulmeve thellë në territorin e armikut.