BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Qatargate, thellohet SKANDALI në Bruksel/ Udhëtoi falas, zyrtari i lartë i Transportit në BE pritet të marrë vendimin drastik

Qatargate, thellohet SKANDALI në Bruksel/ Udhëtoi falas, zyrtari i

Zyrtari më i lartë i transportit të Komisionit Europian pritet të japë dorëheqjen pas skandalit se kishte udhëtuar falas në Katar, ndërsa ekipi i tij po negocionte një marrëveshje të aviacionit me shtetin e Gjirit.

Henrik Hololei, drejtor i përgjithshëm i departamentit të transportit të Komisionit Europian, po përballet me një hetim të brendshëm.

Sipas dy personave të brendshëm të Komisionit dhe një personi tjetër të njohur me këtë çështje, i cili kërkoi të mbetet anonim për shkak të ndjeshmërisë së çështjes, Hololei do të japë dorëheqjen si drejtor i përgjithshëm i departamentit të transportit dhe do të bëhet këshilltar politik në departamentin përgjegjës të Komisionit të partneriteteve ndërkombëtare.

Një zëdhënës i Komisionit tha se Hololei do të merrte deryrë e re më 1 prill.

POLITICO zbuloi një muaj më parë se Hololei fluturoi pa pagesë me Qatar Airways nëntë herë midis 2015 dhe 2021. Gjashtë nga fluturimet pa pagesë ndodhën gjatë përgatitjes së marrëveshjes për aksesin në treg ndërmjet BE-së dhe Dohas, dhe katër prej tyre u paguan nga qeveria e Katarit ose një grup me lidhje me Katarin.

Zbulimet e menjëhershme shkaktuan një stuhi kritikash, thirrje për një hetim dhe kërkesa për rishikim të rregullave. Komisioni fillimisht këmbënguli që Hololei nuk kishte thyer asnjë rregull, por më pas shtrëngoi të njëjtat rregulla për t’u siguruar që sjellja e tij mos të përsëritej në të ardhmen.

Ngjarja vjen në një kohë shumë të ndjeshme për BE-në. Institucionet e Brukselit tashmë po luftojnë për të shpëtuar reputacionin e tyre mes një skandali korrupsioni që përfshin pretendimet se Katari dhe qeveri të tjera të huaja kanë paguar eurodeputetë dhe të tjerë.