BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

“Quadriga 2024”, ushtria gjermane mban stërvitjet më të mëdha të dekadave të fundit, ja për çfarë po përgatit Bundeswehr

“Quadriga 2024”, ushtria gjermane mban stërvitjet më

Kryeinspektori i forcave të armatosura gjermane, Bundeswehr, i quajti manovrat e vazhdueshme ushtarake në Lituani një sinjal frenimi të besueshëm kundër kërcënimeve të mundshme ndaj aleatëve të NATO-s të vendit.Ai tha se manovrat gjermane në Lituani, të quajtura Quadriga 2024, janë manovrat më të mëdha të ushtrisë gjermane në dekadat e fundit. "Rajoni Baltik dhe angazhimi ynë ndaj Lituanisë janë gurthemeli i kontributit të Gjermanisë në mbrojtjen e krahut lindor të NATO-s." Ashtu si Aleatët u ngritën për ne gjatë Luftës së Ftohtë, ne ngrihemi për sigurinë dhe lirinë e partnerëve tanë sot - në çdo centimetër të territori," tha Carsten Breuer, oficeri i lartë i Bundeswehrit, për dpa gjatë një vizite në Vilnius. Ai vëzhgoi fazën përfundimtare të një serie stërvitjesh në të cilat njësitë luftarake të blinduara gjermane praktikojnë mbrojtjen e krahut lindor të NATO. Pjesë të Divizionit të 10-të të Blinduar stërviten për luftim ndaj zjarrit të vërtetë pasi u vendosën me autokolona detare, hekurudhore dhe rrugore në terrenet e stërvitjes ushtarake lituaneze. Njësitë e blinduara, artileria, inxhinierët dhe mjekët që punojnë së bashku gjithashtu marrin pjesë në stërvitje. Trupat gjermane pritet të demonstrojnë se janë të gatshme dhe të aftë për të mbrojtur aleancën. "Stërvitja Quadriga dërgon sinjale të qarta: një sinjal parandalimi për Rusinë," tha Breuer. "Por gjithashtu një sinjal për shoqërinë tonë gjermane: Bundeswehr është vazhdimisht në rrugën e gatishmërisë për luftë" tha ai. Gjermania do të vendosë përgjithmonë një brigadë të gatshme luftarake prej rreth 4,800 ushtarësh dhe 200 personeli civil në Lituani deri në vitin 2027.