BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Bota

Rekord ankesash për diskriminim dhe sulme kundër myslimanëve në vitin 2023, ja sa rritje ka pësuar në krahasim me vitin e kaluar

Rekord ankesash për diskriminim dhe sulme kundër myslimanëve

Rastet e raportuara të diskriminimit dhe sulmeve kundër muslimanëve dhe palestinezëve arritën nivele rekord në SHBA në vitin 2023 për shkak të islamofobisë dhe tensioneve të rritura pas shpërthimit të luftës midis Izraelit dhe Hamasit në Rripin e Gazës, sipas të dhënave nga organizata.

Ankesat arritën në 8,061 në 2023, një rritje prej 56% krahasuar me vitin e kaluar dhe numri më i lartë që kur Këshilli për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike (CAIR) filloi të mbante shënime gati 30 vjet më parë. Rreth 3,600 nga ato incidente ndodhën midis tetorit dhe dhjetorit, vuri në dukje CAIR.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë raportuar një rritje të islamofobisë dhe paragjykimeve anti- palestineze, si dhe antisemitizmit në mbarë botën, që nga shpërthimi i luftës më 7 tetor.

Ndër incidentet e raportuara në SHBA janë therja me thikë e 6-vjeçarit palestinezo-amerikan Wadea al-Fayoum në Illinois, vrasja e tre studentëve palestinezë në Vermont në nëntor dhe therja me thikë e një palestinezo-amerikani në Teksas në shkurt.

Raporti i CAIR thekson se viti 2023 pa “një rritje të urrejtjes anti-myslimane” në krahasim me vitin 2022, kur ankesat fillimisht ranë. Në nëntë muajt e parë të 2023 incidente të tilla ishin rreth 500 në muaj, përpara se të hidheshin në gati 1200 në muaj në tremujorin e fundit.

“Një shtytës kryesor pas kësaj vale islamofobie të shtuar ishte përshkallëzimi i dhunës në Izrael dhe Palestinë në tetor 2023”, thuhet në raport. Shumica e ankesave në vitin 2023 ishin për diskriminim në punë dhe arsim, në ofrimin e azilit, por edhe krime të urrejtjes.