BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

“Revolucion” në Bashkimin Evropian, Brukseli heq dorë nga “vizat e arta”, ja shteti që ndërmori i pari nismën e rëndësishme

“Revolucion” në Bashkimin Evropian, Brukseli heq dorë nga

Kufijtë e Kontinentit të Vjetër nuk janë të mbyllur vetëm për emigrantët që mbërrijnë pa asgjë në varkat e mbipopulluara. Një nga një vendet e Bashkimit Evropian po shfuqizojnë ose së paku ndryshojnë kushtet për marrjen e të ashtuquajturave “vizat e arta”. Është një program për të huajt e pasur, të cilët, duke blerë pasuri të paluajtshme apo ndonjë lloj tjetër investimi në vend, marrin një leje qëndrimi dhe pune të përhershme dhe më vonë shtetësinë në Bashkimin Europian. Vizat e arta, dhe pasaportat e arta, u futën në pjesën më të madhe pas kolapsit të ekonomisë globale në fund të dekadës së parë të mijëvjeçarit të ri, por sot ato përmenden si një nga shkaqet e krizës së strehimit në Evropë. Anulimi i fundit u njoftua nga Spanja, një vend jashtëzakonisht i prekur nga kriza e vitit 2008, shembulli i të cilit ilustron gjallërisht problemin e zjarrtë të gjeneratave të reja evropiane, përkatësisht apartamentet shumë të shtrenjta për të jetuar. Duke njoftuar ndryshimet, Pedro Sánchez shpjegoi se qeveria po lufton kundër çmimeve të larta të banesave. "Masat që do të marrim janë të nevojshme nëse duam që strehimi të jetë një e drejtë njerëzore dhe jo një biznes për të pasuruar spekulatorët," tha Sánchez nga Sevilja, të cilit iu desh të merrej seriozisht me këtë çështje pasi u shfaq si një temë kryesore në vitin e kaluar.  Vizat e arta janë rezultuar jo vetëm problematike për shkak të ndikimit të tyre në tregun e pasurive të paluajtshme. Dy vjet më parë, Komisioni Evropian u bëri thirrje vendeve anëtare që të anulojnë programin për arsye sigurie. "Vlerat evropiane nuk janë në shitje," tha Brukseli. Shitja e pasaportave është e paligjshme sipas ligjit evropian.