BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Rajoni

Rindizet konflikti i vjetër në Ballkan, presidentja e re e Maqedonisë së Veriut trondit ekuilibrat në rajon, si u rikthye përplasja 27-vjeçare për emrin me Greqinë, ja sa gjasa ka që të ndërpritet Marrëveshja e Prespës

Rindizet konflikti i vjetër në Ballkan, presidentja e re e

U deshën vetëm pak ditë pas fitores në zgjedhje për nacionalistët në Maqedoninë e Veriut dhe ekuilibri delikat diplomatik i vendosur në vitin 2018 tashmë është tronditur, duke shkaktuar reagime të ashpra në rajonin e Ballkanit dhe hutim të thellë në Bruksel për seriozitetin ose më saktë mungesën e seriozitetit të establishmentit të ri politik në përmbushjen e angazhimeve të tij ndërkombëtare për të arritur qëllimin e anëtarësimit në BE. Në fjalimin inaugurues të Presidentes së sapozgjedhur maqedonase, Gordana Siljanovska-Davkova, emri kushtetues i vendit i rënë dakord me Greqinë në vitin 2018, Maqedonia e Veriut, nuk u shfaq asnjëherë në përputhje me  kundërshtimin e ashpër të nacionalistëve të VMRO-DPMNE ndaj Marrëveshjes së Prespës. Mungesa e “Veriut” nuk është një detaj i vogël. Maqedonia e Veriut ka qenë një vend kandidat për anëtarësim në BE që nga viti 2005. Rruga e saj u pengua deri në vitin 2018 nga Greqia për mosmarrëveshjen e identitetit mbi përdorimin e emrit, pasi Shkupi dhe Athina e pretendojnë atë si një pjesë ekskluzive të historisë dhe kulturës e trashëgimisë së tyre.

Rindezja e konfliktit

Bëhej fjalë për ndjenja kombëtare dhe ndoshta me diçka shumë më të madhe: pala greke pretendonte se emri "Maqedoni" mund të rezultonte në pretendime territoriale të shtetit të ri ndaj provincës së Maqedonisë në Greqinë veriore, shkruan Deutsche Welle . Negociatat e gjata u zhvilluan me ndërmjetësimin e Kombeve të Bashkuara. U diskutuan ndërtime emrash si “Republika Nova Macedonia” apo “Maqedonia e Epërme”. Gjashtë vjet më parë, kryeministri i atëhershëm i majtë Alexis Tsipras në Athinë dhe kolegu i tij socialdemokrat Zoran Zajev në Shkup më në fund arritën të bien dakord: fqinji verior i Greqisë është quajtur që atëherë "Maqedonia e Veriut".

Ndërprerja e marrëveshjes

Jorgos Tzogopoulos, profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin e Trakës dhe anëtar i grupit të mendimit të Athinës ELIAMEP, nuk është aq i shqetësuar. Ai tha për “Deutsche Welle” se paraqitja e presidentit të ri është qartësisht një shenjë oportunizmi. “Politikanët duan të kënaqin votuesit dhe, për fat të keq, shpesh mbështeten në hartën e nacionalizmit”, thekson analisti grek. Ai nuk beson se Maqedonia e Veriut do të lejojë përshkallëzimin e konfliktit. Gjithashtu, thotë ai, nuk ka gjasa që pala greke ta shfrytëzojë incidentin e fundit si mundësi për të ndërprerë Marrëveshjen e Prespës. Sepse: “Ajo marrëveshje është thelbi i marrëdhënieve dypalëshe”, shpjegon politologu.

Mosmarrëveshje në Greqi

Ngjarjet në Maqedoninë e Veriut po shkaktojnë gjithashtu mosmarrëveshje të brendshme në Greqi. Kreu i opozitës së majtë Stefanos Kasselakis (Syriza) vuri në dukje se kryeministri Mitsotakis po paralajmëron fqinjin e tij verior që të respektojë Marrëveshjen e Prespës, por kujton se ai, si lider i opozitës, e kritikoi pikërisht këtë marrëveshje në 2018 dhe e votoi kundër në parlament. Mitsotakis përpiqet të ndryshojë argumentin e opozitës së majtë dhe pretendon se incidenti në vendin fqinj tregoi se sa të justifikuara ishin kritikat e tij në atë kohë. Megjithatë, nuk ka gjasa që ai të rrisë tonet ndaj Shkupit. Sipas informacioneve të gazetës “Kathimerini”, për momentin Mitsotakis dëshiron të presë dhe të shohë se çfarë drejtimi do të marrë qeveria e re në Maqedoninë e Veriut.

Përshkallëzimi me Bullgarinë

Ndërkohë, ekziston edhe frika e përshkallëzimit të marrëdhënieve me Bullgarinë, fqinji më problematik i Shkupit në vitet e fundit për çështje të natyrës thjesht identitetare. “ Perspektiva evropiane e Maqedonisë së Veriut varet nga zbatimi i rreptë i traktateve ndërkombëtare në të cilat është palë , si dhe nga kuadri negociues i miratuar nga Këshilli Evropian në korrik 2022, i cili nuk do të rishikohet”, tha presidenti bullgar, Rumen Radev. Ishte 9 dhjetor 2020, kur Bullgaria në Këshillin e Çështjeve të Përgjithshme vuri veton për fillimin e negociatave të anëtarësimit në BE me Shkupin, të cilat ngeci për më shumë se një vit e gjysmë deri në përparimin në verën e vitit 2022.