BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Robert Fico i nënshtrohet një tjetër operacioni, detaje të reja dalin për autorin, ja pse ai quhet “ujku i vetmuar” dhe lidhja e fshehtë që ka me Ukrainën 

Robert Fico i nënshtrohet një tjetër operacioni, detaje të

Përpjekja për vrasjen e kryeministrit sllovak Robert Fico më 15 maj ka shkaktuar një valë tronditëse në Evropë. Fatkeqësisht, vrasjet politike nuk janë të padëgjuara në këtë pjesë të botës, në të vërtetë, vetë Sllovakia ka ende në kujtesë vrasjen e vitit 2018 të gazetarit investigativ Jan Kuciak, një akt që çoi në rënien e një qeverie të mëparshme të udhëhequr nga Fico. Megjithatë, sulmet e kësaj mënyre ndaj politikanëve janë të rralla, jashtë vendeve post-sovjetike. Nuk ka pasur një sulm ndaj një figure kaq të nivelit të lartë sa Fico në disa dekada. Autori për të shtënat është arrestuar, por mbetet ende herët për të spekuluar për një motiv të mundshëm. Thënë kjo, është praktikisht e sigurt se kjo do të ketë një ndikim masiv në politikën sllovake, madje edhe të Bashkimit Evropian.

Gjendja e Fico-s

Kryeministri sllovak Robert Fico iu nënshtrua një tjetër operacioni të premten, njoftuan zëvendësi i tij Robert Kalinak dhe drejtoresha e spitalit në Banska Bystrica, Miriam Lapunikova , duke shtuar se gjendja e tij është stabile, por ende e rëndë. "Indi nekrotik i mbetur nga plaga me armë zjarri është hequr. Pacienti tani është i vetëdijshëm, i stabilizuar, por ende po trajtohet në Intensiv. Gjendja e tij është vërtet e rëndë", tha drejtori i spitalit. Lapunikova tha se mjekët kanë vendosur që kryeministri t'i nënshtrohet një operacioni tjetër pas CT-së, që është procedurë standarde. Zëvendëskryeministri Kaliniak, pasi vizitoi kryeministrin e sëmurë, tha se do të duhen disa ditë që mjekët të sigurohen se ai do të shërohet. "Mund të shoh se ka përparim. Është ende shumë serioze, por ka shumë shpresë”, tha ai.

Pasojat e ngjarjes

Ka implikime të brendshme dhe rajonale në vazhdën e këtij sulmi. Për Sllovakinë, ka të ngjarë që tensionet në vend të rriten. Fushatat zgjedhore janë zhvilluar gjithnjë e më shumë në mjedise të ngarkuara që nga hera e parë që Fico erdhi në pushtet në 2006 në një koalicion me dy parti joliberale dhe nacionaliste, Partinë Kombëtare Sllovake dhe Lëvizjen për një Sllovaki Demokratike.Jashtë Sllovakisë, sulmi ka shumë të ngjarë të bëhet një tjetër front në luftën e vazhdueshme të informacionit midis Rusisë nga njëra anë dhe BE-së dhe Ukrainës nga ana tjetër. Ashtu siç ndodh në mes të një ofensive të madhe ruse në lindje të Ukrainës dhe fushatave për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, sulmi ndaj Ficos ka potencialin të shtojë një ndjenjë më të madhe paqëndrueshmërie në një mjedis tashmë të diskutueshëm.

Lidhja me Ukrainën

Sakaq, lidhja me Ukrainën del në pah edhe nga profili që i kanë bërë mediat e huaja autorit. “Pro-ukrainas, anti-rom, antikomunist por me të kaluar në milicitë pro-ruse”, ky është shtë portreti i Juraj Cintula. 71 vjeç, ish-roje sigurie, tre libra të botuar dhe anëtar i një rrethi letrar në qytetin e tij të quajtur “Dùha”. Është identiteti i dikujt që nga burime qeveritare u përkufizua si një "ujk i vetmuar", "i radikalizuar" pas fitores në zgjedhjet e Peter Pellegrinit, presidenti i sapozgjedhur i Republikës Sllovake dhe aleat i Ficos. Asnjë precedent, asnjë raport i inteligjencës, asnjë kontakt me personazhe potencialisht të dyshimtë, nuk zbulohet nga e shkuara e autorit.

Misteri

Cintula veproi vetëm por tani të gjithë po pyesin nëse ai e bëri lëvizjen e tij sepse u shty nga të tjerët. Dhe kontrollet mbi të kaluarën e tij të afërt po bëhen gjithnjë e më të forta. Kontaktet telefonike, si dhe rrjetet sociale të burrit dhe takimet e tij të fundit, po analizohen. Aq shumë që diçka për të kaluarën e tij tashmë ka dalë në dritë: në vitin 2016, për shembull, ai mori pjesë në disa demonstrata të organizuara nga një organizatë paraushtarake sllovake, Slovenski Branci. Një grup ekstremistësh pro-rusë fuqishëm anti-evropianë, të cilët rekrutuan të rinj me uniforma në të gjithë vendin për të "mbrojtur" Sllovakinë nga emigrantët dhe nga një Evropë tepër "invazive". Elemente që bien ndesh me të tashmen e tij si pacifist pro-ukrainas dhe anti-rus dhe si mbështetës i së majtës sllovake dhe partisë opozitare, Sllovakia Progresive. Një mister brenda një misteri.