BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Rusia aktivizon strategjinë  e re “ameba”, Ukraina mund ta humbë luftën brenda këtij viti, shefi i CIA bën parashikimin e zymtë, ja si mund të “përmbyset rezultati”

Rusia aktivizon strategjinë  e re “ameba”, Ukraina mund ta

Situata në frontin e betejës në Ukrainë duket disi e zymtë dhe kjo kryesisht nga ndjenja se vendi po braktiset nga Perëndimi. Nuk është vetëm fakti që forcave të Ukrainës po iu mbarojnë municionet. Vonesat perëndimore në dërgimin e ndihmave nënkuptojnë se vendit i mungon diçka edhe më e vështirë për t'u furnizuar sesa predha: shpirti luftarak që kërkohet për të fituar. Morali midis trupave është i zymtë, “i shkatërruar” nga bombardimet e pamëshirshme, mungesa e armëve të avancuara dhe humbjet në fushën e betejës. Në qytetet qindra milje larg frontit, turmat e të rinjve që u rreshtuan për t'u bashkuar me ushtrinë në muajt e parë të luftës janë zhdukur. Në ditët e sotme, rekrutët e mundshëm i shmangen detyrimeve, madje shumë prej tyre janë larguar fare nga vendi.  Edhe pse Presidenti Volodymyr Zelenskyy thotë se Ukraina po përpiqet të gjejë një mënyrë për të mos u tërhequr, oficerët ushtarakë pranojnë privatisht se më shumë humbje janë të pashmangshme këtë verë. Pyetja e vetme është se sa shumë do të jenë. Vladimir Putin ndoshta nuk ka qenë kurrë më afër qëllimit të tij.

Paralajmërimi i CIA-s

Parashikime të zymta vijnë edhe nga aleati përtej oqeanit, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.  Drejtori i CIA-s, William Burns, paralajmëroi ligjvënësit në Kapitol të enjten se Ukraina do të humbasë luftën deri në fund të vitit, nëse një raund i ri ndihme nuk miratohet, shkruan “Politico”. Duke folur para një turme në Qendrën Xhorxh W. Bush, Burns u kërkoi ligjvënësve të mbështesin një amendament që do të nënkuptonte miliarda dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën. "Me nxitjen që do të vinte me ndihmën ushtarake, praktikisht dhe psikologjikisht, ukrainasit do të ishin plotësisht të aftë për të kaluar deri në vitin 2024 dhe për të rrëzuar qëndrimin arrogant të Putinit që koha është në anën e tij," tha ai. Por nëse nuk kalon në Kongres, “perspektiva është shumë më e errët”, vazhdoi ai. "Ekziston një rrezik shumë real që ukrainasit mund të humbasin në fushën e betejës deri në fund të vitit 2024, ose të paktën që Putini mund të futet në një pozicion ku ai mund të diktojë kushtet e një marrëveshjeje politike”, tha Burns.  Ky është ndoshta paralajmërimi më konkret nga një zyrtar i lartë për luftën, që vjen ndërsa Kievi paralajmëron se Rusia po përgatit një ofensivë verore, në të cilën valë të mëdha trupash ruse do të pushtonin Ukrainën.

Ndihma nga SHBA

Burns lëshoi ??paralajmërimin vetëm një ditë pasi Kryetari i Dhomës Mike Johnson zbuloi paketën e shumëpritur të ndihmës për t'u votuar. Të mërkurën, kryetari i shefave të përbashkët të shtabit, gjenerali CQ Brown, u tha ligjvënësve se "fitimet e arritura me vështirësi të Ukrainës do të humbasin pa ndihmën e tyre". Ministri i Mbrojtjes, Lloyd Austin, paralajmëroi gjithashtu se nëse nuk ofrohet ndihma, aleatët dhe partnerët do të pyesin "nëse jemi ende një partner i besueshëm". Presidenti Joe Biden shprehu gjithashtu mbështetje të fortë për legjislacionin e propozuar të Johnson. Administrata Biden ka paralajmëruar prej muajsh se pamundësia e ligjvënësve për të votuar një paketë të re ndihme është arsyeja kryesore që Kievi ka kaq shumë probleme në fushën e betejës.

Strategjia “ameba”

Sakaq, përpjekjet kryesore ushtarake të ushtrisë ruse janë zhvendosur së fundmi në qytetin e dytë më të populluar në Ukrainë, Kharkiv, i cili para konfliktit kishte mbi 2 milionë banorë. Rënia e tij mund t'i japë një shtysë të fortë veprimit të Kremlinit dhe të vendosë për fatin e konfliktit. Vetë presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky deklaroi se Kharkiv "ka një rëndësi të madhe simbolike " dhe për këtë arsye "ne po bëjmë gjithçka që është e mundur për të parandaluar që forcat ruse të pushtojnë dhe të marrin nën kontroll qytetin e dytë më të madh në vend". Nëse Moska do të arrinte të pushtonte qytetin, do të kishte mundësinë të zgjeronte frontin e luftës. Sipas shefit të Shtabit të Ushtrisë Estoneze, Enno Mots, rusët po përdorin atë që mund të përkufizohet si një “taktikë ameba”. Ata nuk kanë forca për një përparim të madh dhe kjo i shtyn ata të testojnë linjat kudo, me përbuzje për jetën e ushtarëve të tyre dhe pajisjeve”.