BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Rusia dhe Kina po lëvizin satelitët, “luftërat e yjeve” po nisin, ja çfarë rreziku i kanoset SHBA-së

Rusia dhe Kina po lëvizin satelitët, “luftërat e

Në fund të vitit 2023, Kina lëshoi ??satelitin e parë Yaogan në orbitë gjeostacionare. Konsiderohet sateliti më i madh kinez me sensorë në distancë në brezin gjeo. Sateliti Yaogan i është bashkuar asaj që shihet si një " konstelacion në rritje i satelitëve të inteligjencës elektronike dhe komunikimit me kapacitet të lartë " në Orbitën Gjeostacionare të Tokës. 3 satelitë elektro-optikë më të vegjël Gaofen dhe një satelit radar me hapje sintetike Ludi Tance-4 janë gjithashtu pjesë e kësaj konstelacioni satelitor . Raportohet si sateliti i vetëm Sar i lëshuar dhe i pozicionuar në brezin gjeo. Shpërndarja e këtij rrjeti satelitor po i siguron Kinës një "kornizë të fortë" për marrjen e informacionit të inteligjencës duke vëzhguar Tokën nga hapësira. Por janë “qasjet” në orbitë që kanë shqetësuar prej disa kohësh agjencitë ndërkombëtare hapësinore. I trembur fillimisht nga spiunazhi i kryer nga satelitët rusë FSB, tani në roje për satelitët e shpejtë kinezë.Ajo që duket se shqetëson më shumë analistët e Pentagonit që merren me fushën hapësinore është aktiviteti i fundit i një sërë satelitësh mirëmbajtjeje që mund të veprojnë edhe si "spiun", dhe që nëpërmjet taktikave të tyre të veçanta, jo vetëm të vëzhgojnë, por të shkojnë deri në duke ndërprerë aktivitetet hapësinore të kombeve të tjera. Në fakt, të ashtuquajturit "lëvizës të shpejtë” përmenden në flotën e satelitëve të rinj kinezë, që enden në brezin gjeostacionar. Ata mund të angazhohen si mjete për të mbështetur dhe zbuluar dëmtimet në satelitë të tjerë, por këta "mirëmbajtës" të padëmshëm mund të përdoren me më pak ndërgjegje kundër satelitëve kundërshtarë për shkak të "shpejtësisë" së tyre të manovrimit.