BREAKING NEWS

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të tjerë shpenzuan 200 milionë euro për t’u kuruar, mjeku Erion Dasho zbardh prapaskenat e forta nga pandemia dhe ngre alarmin për korrupsionin që ka mbërthyer sistemin shëndetësor në vend

20 mijë shqiptarë vdiqën nga Covid-19 dhe mijëra të
x
BREAKING NEWS

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën strehuesit të Sali Berishës, kryeministri konfirmon lidhjet me “non gratën” nëpërmjet Bashkim Ulajt dhe pranon konfliktin e interesit që i ka dhënë koncesione

Edi Rama vizitë në Kroaci për t’i bërë qokën
x
BREAKING NEWS

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas modelit kroat, ja si OLAF shkaktoi “tërmet” në Zagreb dhe si përfunduan në pranga zyrtarët që abuzuan me fondet e BE

Ish-ministrja Frida Krifca dhe zinxhiri drejtues i AZHBR drejt arrestimit sipas
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për aferën e “Gërdecit”, si e raportoi Ambasada e SHBA tragjedinë, zbardhet kabllogrami amerikan që fundos Shkëlzen Berishën

Ja çfarë zbuloi kreu i SPAK Altin Dumani në vitin 2010 për
x
BREAKING NEWS

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir Beqjas

Në SPAK ka plasur sherri për datën e arrestimit të Ilir
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të Berishës, Shkëlzenit, Ilir Beqajt, Frida Krifcës, Belinda Ballukut e Mirela Kumbaros dhe nxjerr zbuluar skandalin e Ramës me deklaratën që KFOR të marrë nën patronazh veriun e Kosovës

Spartak Ngjela flet për dosjet në SPAK të dhëndrit të
x
BREAKING NEWS

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin Patric HO që i hapi ekspozitë dhe pazaret Duçka-McGonigal me biznesmenin e goditur nga SHBA

Ja dosja e re që rrezikon Edi Ramën, marrëdhënia me kinezin
x
BREAKING NEWS

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për tradhtinë ndaj Kosovës dhe lojërat me serbët, lëvizja kundër Albin Kurtit e dyshimtë, kërkojnë mbështetje për kryeministrin kosovar

“Senatorët” e PS i dalin kundër Edi Ramës për
x

Bota

Rusia 'merr në dorë' Këshillin e Sigurimit të OKB, çfarë pritet të ndodhë

Rusia 'merr në dorë' Këshillin e Sigurimit të OKB,

Rusia “nuk duhet të jetë” një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, tha ambasadorja e SHBA në OKB Linda Thomas-Greenfield. Të shtunën, më 1 prill, Rusia do të marrë presidencën e trupit nga Mozambiku.

“Rusia është një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit. Nuk duhet të jetë për shkak të asaj që po bën në Ukrainë. Megjithatë, Karta e OKB-së nuk lejon ndryshimin e statusit të saj si një anëtar i përhershëm,” tha Thomas-Greenfield.

Këshilli i Sigurimit i OKB-së është organi ndërkombëtar përgjegjës për ruajtjen e paqes.

Ajo ka dhjetë anëtarë me rotacion dhe pesë anëtarë të përhershëm – Rusia, Britania e Madhe, Franca, SHBA dhe Kina, të cilat kanë të drejtën e vetos.

Thomas-Greenfield i tha AFP se ajo priste që Rusia të sillej “profesionalisht” në presidencë, megjithëse kishte dyshimet e saj.

Thomas-Greenfield përsëriti se Uashingtoni dënon Rusinë për “krime lufte dhe shkelje të të drejtave të njeriut” në Ukrainë. Ajo shtoi se SHBA “do t’i bëjë të ditur botës se çfarë po bën Rusia dhe cilat janë pasojat e veprimeve të saj kundër Ukrainës”.