BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Rusia nuk do të përdorë armë bërthamore, Vladimir Putin “nxjerr jashtë loje” Medvedev, zbardhet plani i Pentagonit: Ja kur do të përfundojë lufta në Ukrainë

Rusia nuk do të përdorë armë bërthamore, Vladimir Putin

Një luftë bërthamore është përjashtuar nga Rusia dhe SHBA. Madje Moska ka nxjerrë blof nënkryetarin e Këshillit të Sigurimit të Federatës Ruse Dmitry Medvedev, i cili së fundmi ka kërcënuar me luftë atomike. Por nga ana e Rusisë një gjë e tillë nuk do të ndodhë.  "Ne konsiderojmë se pyetje të tilla janë të papranueshme në vetvete, e lëre më spekulime të tilla", tha Peskov në përgjigje të pyetjes nëse Rusia e sheh përdorimin e armëve bërthamore si një opsion të mundshëm, raportoi TASS. Zëdhënësi i Kremlinit theksoi se "askush nuk ka spekuluar ndonjëherë për këtë çështje në emër të Rusisë". “Ka spekulime në kryeqytetet evropiane dhe vende të tjera, të cilat ngrenë tensione në një zonë potencialisht të rrezikshme, ku kjo është e papranueshme”, tha Peskov.

Reagon Turqia

Deklaratën nga Erdogan e përforcon presidenti turk Tajip Erdogan. Ai tha se ishte i informuar pas bisedimeve SHBA-Rusi të mbajtura në fillim të kësaj jave në Ankara se asnjëra palë nuk do të përdorte armë bërthamore. “Unë mendoj se as Rusia dhe as SHBA nuk do të përdorin armë bërthamore. Të dyja vendet duhet të takohen më shpesh për t’i dhënë fund luftës”, citohet të ketë thënë Erdogan. Në komentet e Presidentit turk gjatë kthimit nga Samiti i G20, Erdogan tha se të dy vendet duhet të takohen shpesh në mënyrë që të parandalohet një luftë e re botërore. Nga ana tjetër drejtori i Agjencisë Qendrore të Inteligjencës të SHBA-së, William Burns dhe shefi i spiunazhit të Presidentit Vladimir Putin janë takuar për të diskutuar disa çështje delikate, ka raportuar zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov. Kreu i inteligjencës amerikane paralajmëroi homologun e tij rus për pasojat e çdo përdorimi të armëve bërthamore dhe për rreziqet ndaj stabilitetit strategjik.

Paqe në dimër?

Përpjekjet amerikane për të afruar Zelensky dhe Putin nuk ndalen. Ndërsa Moska duket më e prirur për të marrë rrugën diplomatike, veçanërisht pas tërheqjes nga Kherson , e njëjta gjë nuk mund të thuhet për Kievin, ku qeveria ka riafirmuar vullnetin e saj për të arritur objektivin fillestar: rivendosjen e sovranitetit të plotë të Ukrainës , Krimenë dhe Donbasin e aneksuar. Gjithashtu për këtë rrezik, pajtuar me rezultatin e shkëlqyer të rezistencës në Kherson, Pentagoni është ndër organet më aktive për t'i dhënë fund luftës. Sipas gjeneralit amerikan Milley, do të ishte ende e mundur të gjendej "një zgjidhje politike", edhe sepse "probabiliteti i një fitoreje ushtarake të Ukrainës, ose që rusët të dëbohen nga e gjithë Ukraina, nuk është i lartë ". Fjalët pasojnë ftesën e vetë ushtrisë amerikane disa ditë më parë për të vendosur "objektiva realiste" dhe për të vlerësuar "njohjen e Krimesë", në duart e Rusisë që nga viti 2014; si dhe për të shfrytëzuar ardhjen e stinës së dimrit (ku luftimet do të ngadalësohen në mënyrë të pashmangshme) "për të negociuar një paqe". Së fundmi u shënua një sulm me një breshëri raketash në qytete të shumta të Ukrainës, veçanërisht në periferi të kryeqytetit dhe në zonat Dnipro. Disa shpërthime u raportuan gjithashtu në qytetin Dzhankoy në veri të gadishullit të Krimesë ku u godit një aeroport rus. E gjithë kjo ndodhi pas disa orësh tensioni për shkak të rënies së dy raketave ukrainase (në fillim supozohej se ishin ruse) në Poloni , duke shkaktuar vdekjen e dy personave. Por ishte vetë NATO që hodhi poshtë çdo hipotezë të zbatimit të nenit 5 të Paktit të Atlantikut të Veriut, i cili do ta detyronte efektivisht aleancën të merrte pjesë drejtpërdrejt në konfliktin midis Rusisë dhe Ukrainës. Fakti është se për Zelenskyn, paqja e vërtetë mund të sigurohet vetëm me dëbimin e rusëve nga e gjithë Ukraina. Rreziku që skenari aktual mund të përsëritet, me një pushtim të parë në 2014 dhe më pas duke nisur sulmin e plotë disa vite më vonë, mbetet shqetësimi kryesor midis dhomave të Kievit. Megjithatë, dyshimi mbetet: si dhe kur do të jetë në gjendje Ukraina të arrijë qëllimin fatal ? Deri më sot, skenari gjeopolitik është i qartë: ajo që supozohej të ishte një blitzkrieg po kthehet në një konflikt rraskapitës llogore. Dhe fundi i luftimeve po shkon gjithnjë e më larg.