BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Rusia nuk ndalet, rekruton sërish ushtarë nga Wagneri

Rusia nuk ndalet, rekruton sërish ushtarë nga Wagneri

Përpjekja për rebelim nga Grupi Wagner ishte një pikë kthese në marrëdhënien midis paraushtarakëve dhe qeverisë së Kremlinit. Pas ndërmjetësimit të Presidentit bjellorus, Aleksandër Lukashenko, ushtarët e Yevgeny Prigozhin ndaluan përparimin e tyre drejt Moskës.

Megjithëse gjërat u qetësuan, plaga nuk u mbyll. Prigozhin u cilësua si tradhtar nga Presidenti Vladimir Putin dhe vetëm disa javë pas tentativës për sulm ndaj Moskës, lideri i Wagnerit vdiq në një aksident ajror. Një aksident që shumëkush nuk ngurroi t'ia faturonte Kremlinit. Për pjesën tjetër të luftëtarëve të grupit paraushtarak, Putin ofroi disa alternativa: të ktheheshin në shtëpi dhe të linin armët ose të shërbenin në ushtrinë ruse.

“Wagner nuk ekziston më”, tha Putin në mes të korrikut. Tani, shumë prej anëtarëve të Wagner tashmë “në pension”, Kremlini po përpiqet t'i vërë në shërbim të tij. Por, jo më si pjesë e një grupi paraushtarak, por si njësi të ushtrisë së saj më të përzgjedhur, e cila varet drejtpërdrejt nga udhëheqësi i Kremlinit: Rosgvardia.

Grupi paraushtarak ndaloi rekrutimin e ushtarëve pas marshimit të dështuar në Moskë, duke u detyruar të çmontojë bazën e tij ushtarake në Rusinë jugore dhe të dorëzojë tonelata me armë. Në atë kohë, Putin u ofroi luftëtarëve të nënshkruanin kontrata me ushtrinë, duke e bërë grupin Wagner të zhdukej plotësisht. Pas vdekjes së Prigozhinit, një ish-komandant i lartë i Wagner, Andrei Troshev, u takua me Putinin rreth një përdorimi të mundshëm të Wagnerit në Ukrainë. Një takim që përfundoi në marrëveshje me Ministrinë e Mbrojtjes.

 

Më të lexuarat