BREAKING NEWS

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të ndodhi nga nënkryetarët deri te emërimet e mbështetësve që janë në pozicionin e anëtarëve të Kryesisë

Zbulohet struktura re e Rithemelimit, ja ndryshimet drastike që do të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO, Samiti për Ukrainën nuk ishte reklamë për kryeministrin, ja plani amerikan që po thuret në fshehtësi të plotë për Shqipërinë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj urdhrat që mori Rama dhe Zelensky nga NATO,
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit dhe rrëfen të pathënat e 20 shkurtit 1991: Ja mashtrimet e Sali Berishës, bustin e Enver Hoxhës e bëri vetë gati për ta rrëzuar diktatura

Daut Gumeni zbardh arsyen pse Ilir Meta braktisi protestën e Rithemelimit
x
BREAKING NEWS

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner pasuritë e tij, udhëtimet, shtëpitë dhe dyshimet për llogari të fshehura bankare në Maltë, ja aferat që mund të fundosin deputetin, nga abuzimet në projektin e rrugës Tiranë-Elbasan, te dosja e ...

SPAK merr në pyetje për 7 orë Damian Gjiknurin, në skaner
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit në shtëpi, “zbret” në terren dhe kërkon të marrë kreun e opozitës

Ilir Meta vulos “divorcin” me Sali Berishën pas izolimit
x
BREAKING NEWS

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment Bardhit, kodet e tyre mafioze për të kërcënuar njëri-tjetrin, lidhjet me oligarkët, prapaskenat e akuzave të fshirjes së serverëve në “21 janar” dhe detajet nga lufta e madhe që ka plasur për ...

Ja pazaret e fshehta mes Ramës, Berishës, Metës dhe Gazment
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që mund të shpëtojë Sali Berishën nga ‘arresti në shtëpi’ dhe rasti i vetëm kur mund t’i digjet mandati si deputet, pse ish-kryeministri mund t'ia hedhë paq nëse hetohet dosja e ‘21 Janarit’...

Spartak Ngjela: Ja ‘Thembra e Akilit’ në drejtësi që
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të mbuluar krimin e 21 Janarit 2011, skema për t’ia faturuar vrasjet opozitës, sajesa e plagëve nga afër dhe shpërblimi që iu dha gardistëve, gati të çojmë në SPAK një video që nuk e ka parë Prokuro...

Idajet Beqiri: Ja të gjitha tentativat e Berishës për të
x

Bota

“Semafori” po pulson, qeveria gjermane është zhytur në kaos, ja pse koalicioni i Scholz po lëkundet

“Semafori” po pulson, qeveria gjermane është zhytur

Njëmbëdhjetë muaj disiplinë buxhetore u hodhën poshtë në Gjermani për njëmbëdhjetë minuta. Kaq zgjatën deklaratat me të cilat, më 25 nëntor, ministri i Financave Christian Lindner, kryetar i Partisë Liberal Demokratike (FDP), shpalli pezullimin e “frenave të borxhit”. Është kufizimi buxhetor i Kushtetutës gjermane, i pezulluar nga viti 2020 në 2023 për të financuar përgjigjen ndaj krizës Covid-19. Lindner ishte flamurtari për restaurimin e këtij instrumenti, aq sa e përfshiu në paktin qeveritar që FDP-ja lidhi në vitin 2021 me Partinë Socialdemokrate Gjermane (SPD) të kancelarit Olaf Scholz dhe të Gjelbërve. Një ekzekutiv i lindur me moton "guxoni për më shumë përparim" dhe që tani duket se e kthen Gjermaninë në historinë e paqëndrueshmërisë politike. Një ekzekutiv që shfaqet bazuar në manualin Cencelli, i paaftë për të gjetur një sintezë të qëndrueshme, të bashkuar vetëm nga dëshira për pushtet: për ta mbajtur atë për SPD-në pas koalicionit të madh me Partinë Popullore. Vendimi detyroi qeverinë të ngrijë si buxhetin për vitin 2023 ashtu edhe shpenzimet për vitin 2024. Për të marrë masa, ekzekutivi miratoi dje një buxhet suplementar prej rreth 45 miliardë eurosh për vitin aktual. Manovra përfshin çaktivizimin e “frenit të borxhit” për vitin 2023, për të cilin Bundestagu do të duhet të votojë. Ndërkohë, mes SPD-së, FDP-së dhe të Gjelbërve, gjithçka është kundër të gjithëve. Presidenti i CSU, Markus Soder, ka bërë thirrje që zgjedhjet e parakohshme të 9 qershorit 2024 të përkojnë me zgjedhjet evropiane me argumentin se Gjermania ka nevojë për një "pikë kthese politike". Votimi mund të çojë në rikonstituimin e koalicionit të madh, që qeveris aktualisht.