BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

SHBA prezanton “Eagle II”, avioni i ri luftarak i mahnit të gjithë, ja shpejtësia marramendëse që mund të arrijë

SHBA prezanton “Eagle II”, avioni i ri luftarak i mahnit të

Avioni luftarak amerikan F-15EX, i njohur edhe si F-15 Eagle II, mund të arrijë një shpejtësi prej gati 3 Mach kur fluturon pa armë dhe sensorë shtesë. Ky informacion u zbulua dy ditë më parë gjatë shfaqjes ajrore të Singaporit nga punonjësi i Boeing, Rob Novotny. “Po, ky aeroplan është vërtet i shpejtë”, tha Novotny, një ish-pilot ushtarak amerikan, siç shkruan “Aviation Week”. Më saktësisht, shpejtësia e versionit të fundit të F-15 të famshëm arriti 2.9 Mach, pra rreth 3580 kilometra në orë në nivelin e detit. Kjo do të thotë se F-15 Egale II arriti një shpejtësi që pak avionë të tjerë mund ta arrinin. Për shembull, gjuajtësi-përgjues rus MiG 31 mund të arrijë një shpejtësi prej 2.83 Mach, megjithëse supozohet se mund të fluturojë më shpejt se 3 Mach, por me rreziqe të shumta - pothuajse të njëjta me paraardhësin e tij, MiG 25. Për sa i përket ne e dimë, asnjë avion tjetër luftarak i sotëm nuk mund të krahasohet me ato shifra, natyrisht, nuk llogaritet avioni i famshëm spiun SR-71 Blackbird, i cili gjithsesi ka dalë në pension prej 25 vitesh). Ajo që është e rëndësishme të theksohet është fakti se kjo shpejtësi e avionit Eagle II vlen vetëm për konfigurimin plotësisht "të pastër" të aeroplanit. Me një gamë të plotë armësh, pasi mund të mbajë deri në 12 raketa, dhe tanke të jashtme, sigurisht që ka shpejtësi shumë më të ulëta. “Dy motorët e tij të mëdhenj General Electric F110-GE-129, secili që zhvillon shtytje 131 kN me pas djegës, janë fantastikë”, tha Novotny, duke shtuar se ai dyshon se F-15EX mund të fluturojë më shpejt se kaq. “Faktori kufizues i shpejtësisë për këtë avion luftarak nuk janë aq aftësitë e tij, por armët dhe pajisjet e tjera që ai mban”, përfundoi ai.

Më të lexuarat