BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Shënohet viktima e parë nga fruthi në këtë vend, humb jetën 5-vjeçari

Shënohet viktima e parë nga fruthi në këtë vend, humb

Një fëmijë nën moshën pesë vjeç ka vdekur nga fruthi në Ontario në Kanada. Sipas raporitmeve ky është rasti i parë me fruth që ka humbur jetën në 11 vite. Fëmija duhej të shtrohej në spital dhe nuk ishte vaksinuar kundër fruthit.

Që nga 1 janari 2013 deri në këtë javë nuk ka pasur asnjë vdekje të vetme nga fruthi në Ontario. Fruthi është një infeksion shumë ngjitës i shkaktuar nga një virus i ajrit që prek kryesisht fëmijët nën 5 vjeç. Mund të parandalohet me dy doza të një vaksine. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më shumë se 50 milionë vdekje janë shmangur që nga viti 2000.

 

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau ka fajësuar "ngurrimin në rritje të vaksinave" gjatë dekadës së fundit në Amerikën e Veriut dhe vende të tjera anembanë botës për disa shpërthime të sëmundjeve të parandalueshme të fëmijërisë.

“Këshilla ime për të gjitha familjet është, dëgjoni mjekët tuaj, flisni me mjekët se cilat vaksina janë të përshtatshme për fëmijët (…) kjo është një tragjedi që askush nuk dëshiron ta përjetojë . Nuk mund ta imagjinoj se çfarë po kalon familja tani”, tha ai.

Në shkurt, OBSH paralajmëroi se më shumë se gjysma e vendeve të botës do të ishin në rrezik të lartë të një shpërthimi të fruthit deri në fund të vitit nëse nuk ndërmerren veprime urgjente. Në Ontario, provinca më e populluar e Kanadasë, këtë vit janë raportuar 22 raste, 15 prej tyre në udhëtarë. Nga viti 2013 deri në vitin 2023 rastet ishin vetëm 101. Kanadaja eliminoi fruthin në vitin 1998 falë vaksinimit të përhapur. Si rezultat, rastet në Ontario zakonisht shoqërohen me udhëtime jashtë vendit dhe shpesh quhen "fruthi i importuar".