BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x
BREAKING NEWS

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit ’96: Si u dhunuan, gjakosën dhe torturuan socialistët me urdhër të Sali Berishës, SPAK të hetojë ngjarjen

Bujar Çela e Petro Koçi rrëfejnë tmerrin e majit
x
BREAKING NEWS

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi, Berisha-Bardhi kundër rezolutës, por bëhen pjesë e komisionit special për të shpëtuar nga qelitë e SPAK

Pakti për të eliminuar Reformën në Drejtësi,
x
BREAKING NEWS

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin Dumanit në krye të SPAK, i hapet rruga profesoreshës së njohur

Largohet njeriu që i doli kundër SHBA për zgjedhjen e Altin
x
BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x

Bota

Shokojnë shifrat/ Ja sa mijëra njerëz kanë humbur jetën në rrugët e migrimit gjatë një dekade

Shokojnë shifrat/ Ja sa mijëra njerëz kanë humbur jetën

Të paktën 63,285 njerëz kanë vdekur ose janë zhdukur në rrugët e migrimit nëpër botë nga viti 2014 deri në vitin 2023, me shumicën e vdekjeve të shkaktuara nga mbytja në det, tha sot Agjencia e Migracionit e OKB-së.

Një raport i Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM/IOM) mbi Programin e Migrantëve të Zhdukur tregoi se shumica e vdekjeve dhe zhdukjeve -28,854 -janë regjistruar në Mesdhe, e ndjekur nga Afrika dhe Azia.

Pothuajse 60% e vdekjeve të regjistruara lidhen me mbytjen, dhe mbi një e treta e të identifikuarve janë nga vende të shkatërruara nga lufta si Afganistani, Mianmari, Siria dhe Etiopia.

Të dhënat e IOM-it treguan se viti me më shumë vdekje mes emigrantëve në dekadën e fundit ishte viti 2023, kur u regjistruan 8541 vdekje pjesërisht për shkak të rritjes së ndjeshme të humbjeve të jetëve njerëzore në Mesdhe.

“Rritja e vdekjeve ka të ngjarë të lidhet me rritjen e nisjeve dhe, në përputhje me rrethanat, mbytjet e anijeve në brigjet e Tunizisë”, tha raporti, duke shtuar se të paktën 729 njerëz vdiqën në brigjet e Tunizisë në vitin 2023, krahasuar me 462 në 2022.

Në të gjitha vitet e mëparshme, shumica e vdekjeve në Mesdheun qendror u regjistruan në brigjet e Libisë. Me partitë kundër imigracionit që fitojnë gjithnjë e më shumë ndikim në të gjithë Evropën, qeveritë janë përpjekur të frenojnë flukset e emigracionit në vendet e tyre, duke premtuar kapital për vendet në të gjithë Mesdheun, si Tunizia dhe Egjipti. Në fillim të këtij muaji, BE-ja premtoi një paketë financimi prej 7.4 miliardë eurosh për Egjiptin, të cilën kryeministrja italiane Giorgia Meloni e përshkroi si mënyra më e mirë për t’u marrë me flukset e migracionit. Qeveritë e disa vendeve evropiane, si Italia, Hungaria dhe Britania, e kanë bërë prioritetin kryesor kufizimin e emigracionit, ndërsa diku tjetër partitë e ekstremit të djathtë kanë rritur popullaritetin e tyre. Udhëheqësit fetarë janë ndër ata që bëjnë thirrje për dhembshuri më të madhe për emigrantët. Papa Françesku ka bërë thirrje për një përgjigje pan-evropiane ndaj migrimit, në mënyrë që Mesdheu të mos bëhet “det i vdekjes”.

Më të lexuarat