BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

Shpërthen një minierë qymyri, ja sa persona raportohen të vdekur

Shpërthen një minierë qymyri, ja sa persona raportohen të

Kompania e qymyrit Shuangyashan, e cila operon minierën, është gjobitur në të kaluarën për shkelje të disa rregullave të sigurisë, sipas raporteve të mediave lokale. Vetëm këtë vit, ajo u gjobit 10 herë, sipas një raporti nga mediat vendase.

Një shpërthim i fortë shkëmbi në një minierë qymyri ka lënë të vdekur 11 persona në provincën verilindore, Heilongjiang të Kinës ditën e sotme.

Puna e minierave mund të çlirojë presionin nga formacionet përreth dhe të shkaktojë një shpërthim të mirëfilltë të shkëmbinjve. Sipas mediave të huaja nga një vlerësim fillestar përcaktoi se kjo ishte ajo që shkaktoi vdekjet në provincën Heilongjiang.

Kompania e qymyrit Shuangyashan, e cila operon minierën, është gjobitur në të kaluarën për shkelje të disa rregullave të sigurisë, sipas raporteve të mediave lokale. Vetëm këtë vit, ajo u gjobit 10 herë, sipas një raporti.

Kina ka punuar në përmirësimin e sigurisë së minierave për të luftuar aksidentet që ndodhin me një farë frekuencë. Në gusht, një tjetër shpërthim në minierë qymyri vrau gjithashtu 11 njerëz në provincën Shaanxi të Kinës veriore. Një zjarr në një minierë qymyri në provincën Guizhou të Kinës jugore vrau 16 persona në shtator.

Vetëm pak javë më parë, një zjarr i madh në një ndërtesë të ndërmarrjes së minierave të qymyrit në Kinën veriore vrau 26 persona dhe plagosi dhjetëra të tjerë, megjithëse zjarri nuk ishte në vetë minierën.