BREAKING NEWS

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”, janë grabitur informacione sensitive të klasifikuara sekret, ja si mund të shantazhohen deputetët, në skemë mafiozë të përfshirë shërbime inteligjente të huaja, në rrezik aksionet policore, Kreshnik Spahiut plas “b...

SPAK ka hyrë në një zonë të “minuar”,
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për çiftin Meta-Kryemadhi, SPAK drejt përfundimit të hetimeve për dosjen e pastrimit të parave, pritet komunikimi i akuzës, po përgatitet dhe arrestimi i Argita Malltezit

Romeo Kara: Ja provat e bujshme që ka zbuluar drejtësia për
x
BREAKING NEWS

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon Rithemelimin dhe deklaron prishjen me Sali Berishën, ja akuzat për ish-kreun e PD

Përçahet strofulla e “non-gratave”, Ilir Meta sulmon
x
BREAKING NEWS

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion Veliajt, kërkon zgjedhje të parakohshme në Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi kandidat i "Foltores", Edi Rama me "as nën mëngë"

Vazhdon pazari i Rithemelimit me Rilindjen, Berisha thellon sulmet ndaj Erion
x
BREAKING NEWS

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen prapaskenat e një tjetër pazari të fshehtë Rama-Berisha, synohet goditja e Reformës në Drejtësi përmes njeriut të “non-gratës”

Djali i ish-ministrit të PD kandidat për Avokat i Popullit, zbardhen
x
BREAKING NEWS

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça eksportoi të dhënat e sistemit TIMS, Karamuço zbardh detajet e fundit, futen në lojë edhe amerikanët

Ja pse Rrumbullaku gënjeu kryeministrin Rama dhe si Ervin Muça
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x

Bota

Shqiptarët dynden në Londër me gomone, por Britania e Madhe mund të zbrazet së shpejti, ja pse gjysma e qytetarëve po mendojnë të largohen, hulumtimi i fundit zbulon të dhënat tronditëse

Shqiptarët dynden në Londër me gomone, por Britania e Madhe mund

Në Britaninë e Madhe fjala “emigrantë”, është dukur si prej kohësh “kryefjala” e gjithë debateve publike, por edhe atyre politike. Dikur, siç specifikon edhe britanikja “The Telegraph”, shteti kishte një teori të lezetshme. “Hapja e kufijve të Britanisë do të sillte një fluks të kapitalit njerëzor që do ta bënte vendin më të pasur, barrën tatimore më të ulët, shërbimet publike më të forta dhe kulturën tonë më të pasur. Fatkeqësisht, përballja që rezulton me realitetin ka shkatërruar një ide vërtet të bukur. Raport pas raporti, grupe të dhënash pas të dhënave, po tregon një mesazh të thjeshtë: migrimi masiv nuk po e bën Britaninë më mirë”, shkruan gazeta. Dhe mesa duket, kryeministri britanik është i ndërgjegjshëm, madje e ka kthyer këtë çështje në prioritet.Kryeministri Rishi Sunak ka thënë vazhdimisht se "ndalimi i anijeve" që vijnë në MB është një përparësi kryesore. Shifrat e reja tregojnë një numër rekord migrantësh që kaluan Kanalin Anglez në tre muajt e parë të vitit 2024. Shpesh “janë shënjestruar” edhe shqiptarët, për të cilët jo pa arsye Britania është shndërruar në “tokën e premtuar”. Megjithatë, të dhënat e fundit tregojnë se teksa shqiptarët ikin, britanikët zbrazin vendin e tyre, duke u ankuar për kostot e jetesës dhe kushtet e punës.

Largimi i britanikëve

Mbi gjysma e britanikëve (52%) kanë menduar të largohen nga Mbretëria e Bashkuar për mundësi më të mira pune jashtë vendit, sipas një studimi të ri nga kompania e njohurive Gen Z Prograd. Kjo ndjenjë ishte veçanërisht e fortë për ata që punojnë në kujdesin shëndetësor (54%), profesionistët e arsimit (52%), avokatët (69%) dhe profesionistët e shërbimeve financiare (62%), shumë prej të cilëve përbëjnë punëtorët kryesorë të MB. Hulumtimi i Progradit, i cili anketoi 2,147 njerëz në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, vjen pas serisë së fundit të njoftimeve të qeverisë, të cilat e lanë Britaninë të shkojë në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme me taksat në nivelin e tyre më të lartë që nga viti 1948. Për më tepër, megjithëse u njoftua kohët e fundit se inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar është ngadalësuar në 3.4%, kostoja e jetesës është ende kryesisht e papërballueshme për shumë britanikë. Nuk është çudi që një përqindje kaq e lartë e qytetarëve mendojnë të shkojnë jashtë vendit.

Arsyet

Dhe nuk është një perspektivë e mirë as për të rinjtë, pasi gati 40% e britanikëve nuk mendojnë se MB është një vend tërheqës për të rinjtë që të vendosen. Kur u pyetën se cila është pengesa më e madhe financiare për të rinjtë në Mbretërinë e Bashkuar, 83% thanë koston e jetesës, 64% thanë se përballueshmëria e banesave, 58% thanë se pagat e ulëta dhe 41% thanë se taksat e larta. Kur u pyetën se pse do të largoheshin nga MB, 41% e britanikëve thanë se është gjithashtu të shtrenjta dhe një tjetër 41% thanë se nuk mund të përballonin një shtëpi në MB kështu që donin të vendoseshin diku tjetër. Mbi një e treta (37%) thanë se ekonomia e bën të vështirë kursimin.  Kur u pyetën se ku do të donin të lëviznin, Kanadaja doli në krye për britanikët me 13%, e ndjekur nga Emiratet e Bashkuara Arabe me 12%, Spanja me 12% dhe Amerika me 8%.

Fluksi i emigrantëve

Britanikët duan të largohen, por vetë vendi vazhdon të përballet me fluks emigrantësh të paligjshëm që vijnë përmes La Manche. Shqiptarët zënë një vend kryesor. Vetëm 12% e meshkujve shqiptarë arrijnë ta fitojnë azilin, dhe një pjesë e mirë e tyre, as nuk lodhen fare ta kërkojnë. Rritja e ndjeshme e numrit të shqiptarëve që tentojnë hyrjen me gomone në Britani, nxiti ish sekretaren e brendshme Priti Patel të kërkonte mënyrat për kthimin e shpejtë të tyre mbrapsht, me argumentin kryesor faktin që Shqipëria konsiderohet një vend i sigurtë dhe se emigrantët që mbërrijnë në këto lloj rrugësh prej andej, e kalojnë përmes vendesh të tjera gjithashtu të sigurta në rrugëtimin e tyre, do të llogaritej se në mbërritje, bëjnë kërkesa të rreme azili. Sidoqoftë, duke marrë parasysh politikat e qeverisë, nuk do të ishte çudi që kjo të ishte një lloj “propagande” për të trembur emigrantët, përfshirë këtu edhe shqiptarët.