BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Shtohet frika dhe paniku/ Kryqëzohen 3 pllaka tektonike, eksperti i njohur turk paralajmëron një tjetër rajon me rrezik të lartë sizmik

Shtohet frika dhe paniku/ Kryqëzohen 3 pllaka tektonike, eksperti i njohur

Tërmeti i 6 shkurtit në Kahramanmaras në Turqi shkaktoi humbje jetësh, bëri të papërdorshme mijëra ndërtesa dhe miliona njerëz u prekën nga fatkeqësia. Por ndërsa Turqia po shëron plagët e tërmetit në këtë zonë, eksperti i Inxhinierisë Gjeofizike tha se vëmendja është përqendruar rreth rajonit Yedisu. Ai paralajmëron se tensioni është rritur në këtë rajon ku kryqëzohen 3 pllaka tektonike.

“Fokusi ynë është në Kahramanmara?, por veshët tanë janë në Yedisu. Ne pamë qartë se tensioni ishte i lartë rreth Vartos”, tha Hamdi Alkan.

Sipas tij, Bingöl Karl?ova ka prodhuar më shumë se 50 tërmete më të mëdha se 5 në vitet e fundit. Në studimet e kryera eksperti Hamdi Alkan, u konstatua se rreziku në këtë rajon është më i lartë se në rajonet e tjera.

“Dimë se ka më shumë se 50 tërmete me magnitudë më të madhe se 5. Ne kemi një studim në këtë rajon që aktualisht është në vlerësim. Ne u përpoqëm të zbulonim hartat, strukturat e shpejtësisë dhe një parametër që lidhet me rrezikun sizmik në këtë rajon. Sipas rezultateve që morëm, pamë qartë se regresioni është i lartë veçanërisht në segmentin Yedisu të Zonës së Anadollit të Veriut, por tensioni është më i lartë rreth Vartos drejt juglindjes. Prandaj, mendojmë se rreziku në këtë rajon është më i lartë se në rajonet e tjera”.

Dy tërmetet me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë të 6 shkurtit në Kahramanmara? u cilësuan si fatkeqësia e shekullit.

Më të lexuarat