BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Situata në Palestinë, kryeministri norvegjez bën deklaratën e papritur: Të gatshëm ta njohim si shtet dhe anëtare të OKB-së

Situata në Palestinë, kryeministri norvegjez bën deklaratën

Kryeministri norvegjez Jonas Gahr Store njoftoi të premten se kombi i tij “është i gatshëm” të njohë shtetin e Palestinës dhe vendin e tij “të përshtatshëm” në Kombet e Bashkuara.

Lajmi erdhi pas një takimi me homologun e tij spanjoll Pedro Sanchez , i cili, të premten, nisi një turne evropian për të bindur më shumë vende të njohin një shtet të pavarur palestinez.

“Çështja është se në cilin moment dhe në çfarë mjedisi (të njohim Palestinën) në mënyrë që të mbështesim procesin drejt paqes në rajon. Dhe ajo që ky takim sot ka bërë të qartë është se ne qëndrojmë shumë ngushtë të koordinuar midis Madridit dhe Oslos,” tha Ruani në një konferencë të përbashkët shtypi.

Sanchez tha të premten se Spanja dëshiron të njohë Palestinën “sa më shpejt të jetë e mundur”, duke e shfrytëzuar masën si një mënyrë për të fituar vrullin për një proces përfundimtar paqeje.

Udhëheqësit theksuan rëndësinë historike të Spanjës dhe Norvegjisë si ndërmjetës. Konferenca e Madridit e vitit 1991 nisi negociatat që përfundimisht çuan në nënshkrimin e Marrëveshjes së Oslos në 1993.

Store specifikoi se ai do të “angazhohet aktivisht” me Spanjën për njohjen e Palestinës në javët e ardhshme dhe se ai mbështet një “Palestinë demokratike” në të cilën Gaza dhe Bregu Perëndimor drejtohen nga Autoriteti Palestinez.