BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

Spanja i jep goditjen e fortë Rusisë me vendimin e fundit, ja lajmi i mirë që ka për Ukrainën

Spanja i jep goditjen e fortë Rusisë me vendimin e fundit, ja lajmi i

Spanja planifikon të furnizojë Ukrainën me 10 tanke luftarake Leopard të prodhimit gjerman të tipit më të vjetër 2A4, me gjashtë që do të mbërrijnë në dy javët e ardhshme, por nuk do të dërgojë avionë luftarakë Kiev, tha Ministrja e Mbrojtjes Margarita Robles.

Katër tanket e tjerë do të dërgohen në një datë të mëvonshme sepse duhet t’i nënshtrohen riparimeve për t’i bërë ato të përshtatshme për shërbim, tha ajo gjatë një debati parlamentar mbi ndihmën ushtarake spanjolle për Ukrainën .

Dërgimi i avionëve luftarakë është përjashtuar “kategorikisht” nga ministrja.

Ajo tha se Spanja nuk ka avionë luftarakë F-16. Modelet e tjera nuk diskutohen sepse pilotët ukrainas do të kishin nevojë për një periudhë trajnimi deri në dy vjet, argumentoi Robles në dhomën e ulët të parlamentit.

Ajo tha se pritej një përshkallëzim i luftimeve në Ukrainë, i cili mund të çojë në një “pranverë të përgjakshme”.

Data e saktë për dërgimin e tankeve të parë Leopard nga Spanja po diskutohej.

Gazeta El País raportoi se riparimet në gjashtë automjetet e para kishin përfunduar, por se tanket ende duhet të testohen përpara dorëzimit në Kordobë në jug të vendit.

Javët e fundit, 55 ukrainas janë trajnuar për Leopards në Spanjë si anëtarë të ekuipazhit dhe teknikë.

Në total, Spanja ka 347 tanke Leopard. Nga këto, 108 i përkasin variantit më të vjetër 2A4 dhe 239 tipit më të ri 2A6. Spanja nuk është zotuar t’i dorëzojë Ukrainës asnjë nga këto tanke të reja, më të fuqishme, duke argumentuar se ato janë të nevojshme për mbrojtjen e vendit.

Forcat e armatosura të Ukrainës kanë marrë tashmë rreth 30 tanke Leopard 2 nga Gjermania, Kanadaja dhe Polonia për të shmangur sulmuesit rusë. Përveç Leopardëve , Ukraina ka marrë edhe modele të tjera tankesh dhe automjete të blinduara, dhe disa aleatë kanë premtuar avionë luftarakë.