BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Bota

Suedia do të bëhet së shpejti anëtare e NATO, vendi siguron “dritën jeshile” nga Hungaria, ja çfarë e bindi Viktor Orban të bënte kthesën drastike, zbardhen prapaskenat e marrëveshjes që vulosi gjithçka 

Suedia do të bëhet së shpejti anëtare e NATO, vendi siguron

Kryeministri i Hungarisë Viktor Orban e la “të ngrirë” dëshirën e Suedisë për t'u bashkuar me NATO-n për një kohë të gjatë. U desh një “lëshim” i madh dhe një lëvizje e papritur nga kryeministri suedez Ulf Kristersson, plus disa avionë luftarakë, për të bindur liderin hungarez të ndryshonte mendje. Pasi qeveria suedeze fillimisht tha se nuk kishte ndërmend të vinte në Budapest përpara se të bëhej votimi i NATO-s, kryeministri suedez “gëlltiti krenarinë e tij” dhe bëri një pelegrinazh në kryeqytetin hungarez dje. "Një marrëveshje për kapacitetet e mbrojtjes dhe ushtarake ndihmon në rindërtimin e besimit midis dy vendeve," e nevojshme për të thyer bllokimin, tha Orban i kënaqur në një konferencë të përbashkët shtypi me Kristersson. Parlamenti hungarez do të ratifikojë anëtarësimin e Suedisë në aleancë të hënën. Kjo shënon përfundimin e 21 muajve të zvarritjes dhe negociatave që lanë shumicën e vendeve perëndimore të rraskapitura dhe të hutuara për shkak të taktikave përçarëse të Budapestit me aleatët për të cilët supozohet të luftonë dhe të vdesë në rast lufte, siç përcakton edhe neni 5 i NATO-s.

Marrëveshja Suedi-Hungari

Kryeministri hungarez Viktor Orban se vendi i tij po blen katër avionë të rinj luftarakë JAS 39 Gripen C nga Suedia. Prodhuesi i këtyre avionëve, Saab, konfirmoi se kontrata ishte nënshkruar. Duke qenë se Forca Ajrore Hungareze ka tashmë 14 Gripen C dhe D, kjo blerje do të rrisë flotën në një total prej 18 avionësh.  "Sot arritëm një marrëveshje sipas së cilës do të forcojmë Forcat e Mbrojtjes Hungareze me katër avionë të tjerë", tha Orban në një konferencë të përbashkët për shtyp me kryeministrin suedez Ulf Kristersson në Budapest. Kryeministri hungarez shtoi se kjo punë do të forcojë jo vetëm mbrojtjen e vendit të tij, por edhe aleancën e NATO-s. “Unë e mirëpres këtë bashkëpunim të forcuar në sistemet e avancuara të mbrojtjes. Gripens janë krenaria e Suedisë”, tha Kristersson. "Ne nuk jemi dakord për gjithçka, por jemi dakord që duhet të punojmë më aktivisht së bashku kur kemi një bazë të përbashkët," tha Kristersson. "Ne jemi të dy anëtarë të BE-së dhe së shpejti, ne të dy jemi aleatë në NATO." Duke i bërë jehonë Kristerssson-it se të dy vendet nuk do të bien gjithmonë dakord për të gjitha çështjet, Orbán shtoi: "Por të paktën ne kemi një besim të ndërsjellë bashkëpunimi, i cili është baza e garantimit të sigurisë së njëri-tjetrit."Përveç heqjes së pluhurit nga libri i porosive të avionëve luftarakë të Saab, kryeministri suedez ka një arsye edhe më të madhe për të qenë i lumtur.

Anëtarësimi në NATO

Pra, ditën e hënë parlamenti hungarez duhet të votojë propozimin për miratimin zyrtar të kërkesës së Suedisë për anëtarësim në paktin e NATO-s. Meqenëse partia Fidesz eViktor Orban ka konfirmuar se do të mbështesë propozimin, ai mund të pritet të kalojë. Orbán theu një premtim për të mos e bërë Hungarinë penguesin e fundit në ofertën e Suedisë për pranim, pasi Turqia, një palë po aq e vështirë, miratoi ofertën e Stokholmit në janar. Një arsye thelbësore për vonesën ishte bezdisja e Orbanit që Suedia po drejtonte akuzat në BE kundër zmbrapsjes së qeverisë së tij ndaj sundimit të ligjit dhe rregullave demokratike të bllokut. Ai i përshkroi marrëdhëniet si "të mallkuara".Shtetet e Bashkuara po ashtu kanë qenë ndër aleatët më të zëshëm që e kanë shtyrë Orbanin të lëvizë. Sakaq, në mënyrë që një vend të bashkohet me Paktin, të gjithë anëtarët e tij duhet ta miratojnë atë. Suedia vendosi t'i bashkohet NATO-s pavarësisht nga dekada neutraliteti, dhe arsyeja për këtë qëndron kryesisht në pushtimin e Ukrainës nga Rusia. Për këtë arsye, Stokholmi vendosi gjithashtu se Moska përfaqëson një kërcënim të mjaftueshëm për ta që ata duhet të kërkojnë mbrojtje brenda paktit ushtarak, edhe pse ata vetë kanë forca të armatosura mjaft të afta dhe të armatosura mirë. Në të njëjtin përfundim si suedezët arritën fqinjët e tyre finlandezët, pranimi i të cilëve në NATO tashmë ka kaluar ratifikimin në të gjitha vendet anëtare dhe iu bashkuan Paktit të Helsinkit në prill të vitit të kaluar.

Më të lexuarat