BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

Sulmi në Izrael nga Irani, eksperti shqiptar zbulon që kryeministri izraelit Netanyahu dhe Biden kanë zhvilluar një telefonatë: Ai i SHBA-së i ka thënë këtij të Izraelit, këtë raund e fituat ju, ndaj mos...

Sulmi në Izrael nga Irani, eksperti shqiptar zbulon që kryeministri

Eksperti i Marrëdhënieve Ndërkombëtare, Ledion Krisafi, ka treguar se pak orë më parë, presidenti i SHBA-ve, Joe Biden dhe kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, kanë zhvilluar një bisedë telefonike, pas sulmit të Iranit.

I ftuar në një studio televizive, Krisafi zbuloi se Biden i ka kërkuar Netanyahut që Izraeli të mos kundër-sulmojë Iranin, duke i thënë ‘këtë raund e fituat ju’.

Krisafi tha gjithashtu se Irani është një forcë e madhe në rajonin e Lindjes së Mesme dhe shtoi se sulmi i tij ndaj Izraelit ishte thjeshtë sa “për të shpëtuar fytyrën” pas sulmit izraelit në Konsullatën iraniane në Damask.

“Unë nuk mendoj se Irani është i rrethuar, sot madje është në ofensivë. Nëse ka një kandidat në Lindjen e Mesme për të qenë hegjemon, është Irani. Ka nën kontroll Irakun, Sirinë, Libanin dhe një pjesë të Jemenit nën kontroll. Qëllimi i Iranit është të rrethojë Arabinë Saudite dhe Izraelin. Për të kuptuar pse ndodhi ajo e djeshmja, Irani ka krijuar këtë sistemin këtu.

Irani nuk e rrezikon këtë sistemin që e ka krijuar prej 20 vitesh, duke u futur në luftë të madhe me Izraelin dhe SHBA-të. Ajo që ndodhi dje ishte për të treguar një lloj force, ose për të shpëtuar fytyrën. Në radhë të parë për të shpëtuar fytyrën brenda vendit. Mënyra si ishte i përgatitur sulmi, ata e dinin se do dështonte. Fakti që Izraeli është larg, ishte e vështirë që ta gjente Izraelin në vështirësi.

Izraeli tregoi se ka një mbrojtje ajrore të jashtëzakonshme, e ndihmuar dhe nga aleatët. E treta u tregua se aleatët ishin të gjithë në krah të Izraelit. Para 2-3 orësh ka pasur një bisedë telefonike mes Biden dhe Netanyahut, ku Biden i ka kërkuar që Izraeli të mos kundërpërgjigjet duke i thënë ‘këtë raund e fituat ju’”, tha Krisafi.