BREAKING NEWS

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr për herë të parë detajin e bujshëm dhe tregon si do të hapet “Kutia e Pandorës” nga SPAK e shërbimet e huaja për krime, vrasje, afera dhe pazare të pista në Shqipëri

Ja lidhjet e Sali Berishës me Ervis Martinajn, Idajet Beqiri nxjerr
x
BREAKING NEWS

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet në PS? Edi Rama i hap rrugën SPAK për emrat e zhytur në afera, ministrat, deputetët dhe kryebashkiakët paralajmërohen se s’do kenë mbështetje politike

Kush është emri “VIP” që pritet të arrestohet
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si doli kundër lirimit të tyre në vitet ’90 dhe si mbrojti me zell vijën sektare të Partisë së Punës

Sali Berisha armiku më i madh i të burgosurve politikë, ja si
x
BREAKING NEWS

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës, si korrupsioni me Fazlliçin dhe lidhjet me bosin hasian të krimit në Londër alarmuan anglezët, zbardhet dokumenti

Ja provat që kanë britanikët në dosjen e Sali Berishës,
x
BREAKING NEWS

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për pensionistët, nga mënyra e vetme për të përfituar pension për të moshuarit që nuk figurojnë në regjistra gjatë kohës së kooperativave bujqësore, te skema e re për rritjen e më shumë të ardhurave për reziden...

Eksperti Fatos Çoçoli jep lajmet e fundit për
x
BREAKING NEWS

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro në prona, në skemë janë futur dhe familjarët, ja si tentuan të shpëtojnë disa pasuri, Agjencia e Inteligjencës Financiare nxjerr detajet e forta

Dy zyrtarë të lartë kanë pastruar 3.7 milionë euro
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x

Bota

Tensionet në Detin e Kuq, SHBA dhe Britania vendosin sanksione të reja ndaj rebelëve Houthi

Tensionet në Detin e Kuq, SHBA dhe Britania vendosin sanksione të reja

Shtetet e Bashkuara dhe Britania njoftuan më 27 shkurt për sanksione të reja kundër një zëvendëskomandanti të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) dhe një anëtari të grupit rebel Huthi.

Rebelët Huthi kanë kryer së paku 57 sulme ndaj anijeve tregtare dhe ushtarake në Detin e Kuq dhe në Gjirin e Adenit prej 19 nëntorit, ndërsa e kanë shtuar ritmin në ditët e fundit.

SHBA-ja dhe Britania janë përgjigjur me sulme ndaj Huthëve, dhe që atëherë rebelët kanë thënë se interesat amerikane dhe britanike do të konsiderohen caqe legjitime.

Sulmet në Detin e Kuq, një rrugë vitale ku kalon afër 12 për qind e tregtisë globale, kanë detyruar shumë kompani të ndryshojnë rrugën e transportit të mallrave.

Derisa Huthët “kërcënojnë vazhdimisht sigurinë e tregtisë paqësore ndërkombëtare, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar do të vazhdojnë të ndërpresin rrjedhat e financimit që mundësojnë këto aktivitete destabilizuese”, tha nënsekretari i Thesarit të SHBA-së, Brian Nelson.

“Mbretëria e Bashkuar sanksionon gjithashtu një ministër sigurie të Huthëve për kërcënimin e paqes, sigurisë dhe stabilitetit të Jemenit duke mbështetur sulmet kundër anijeve në Detin e Kuq”, thanë autoritetet britanike në një deklaratë.

Në mesin e të sanksionuarve është Mohammad Reza Falahzadeh, zëvendës komandanti i Forcës Quds të IRGC-së.

Anëtari i Huthëve, Ibrahim al-Nashiri u sanksionua gjithashtu nga Shtetet e Bashkuara për mbështetjen e përpjekjeve militante të grupit.

Thesari i SHBA-së theksoi se Forcat Quds dhe Huthët “angazhohen në shitjen e mallrave iraniane te blerësit e huaj për të gjeneruar të ardhura” për financimin e operacioneve të grupit rebel Huthi.

Thesari njoftoi gjithashtu sanksione kundër pronarit dhe operatorit të një anijeje të përdorur për të transportuar mallra iraniane, me bazë në Hong Kong.

“Të ardhurat e krijuara përmes këtyre rrjeteve të paligjshme mundësojnë përpjekjet militante të Huthëve”, tha Thesari i SHBA-së.

Militantët e Huthëve prej Jemenit, janë duke sulmuar anijet në rajon, si shenjë hakmarrjeje për veprimet ushtarake izraelite në Rripin e Gazës./ REL