BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Tensionohet situata, Rusia ‘fshin’ kufirin detar me Estoninë, reagojnë menjëherë BE dhe NATO

Tensionohet situata, Rusia ‘fshin’ kufirin detar me Estoninë,

Rusia nuk mund t’i rezistojë testimit të ujërave të Balltikut.

Vetëm një ditë pasi ministria e mbrojtjes e Kremlinit fshiu rivizatimin e kufijve në Detin Baltik, rojet kufitare ruse hoqën më shumë se 20 bova në lumin Narva – një rrugë ujore përgjatë kufirit estonezo-rus. Udhëheqësit e BE-së e dënuan këtë veprim si një akt të sjelljes provokuese të Rusisë me fqinjët e saj.

“Ky incident kufitar është pjesë e një modeli më të gjerë veprimesh hibride nga Rusia, duke përfshirë kufijtë e saj detarë dhe tokësorë në rajonin e Detit Baltik,” tha në një deklaratë të premten kryediplomati i BE-së Josep Borrell.

“Bashkimi Evropian pret një shpjegim nga Rusia për heqjen e bovave dhe kthimin e menjëhershëm të tyre,” tha ai. Rusia ende nuk ka komentuar publikisht.

Lidhur me ngjarjen ka reaguar edhe kreu i NATO, Jens Stoltenberg, i cili thotë se ka komunikuar me kryeministren e Estonisë, Kaja Kallas.

“NATO qëndron në solidaritet me aleatin tonë Estoninë kundër çdo kërcënimi ndaj sovranitetit të tyre”, ka deklaruar ai.

Tensionohet situata, Rusia ‘fshin’ kufirin detar me Estoninë,

Presidenti rus Vladimir Putin ka nisur një pushtim në shkallë të plotë të Ukrainës që nga shkurti i vitit 2022 dhe ka ngjallur frikë në vendet e tjera fqinje me qëndrimet revanshiste dhe lojërat hibride të mendjes.

Çdo pranverë, Estonia dhe Rusia instalojnë bova në lumin Narva për të shënuar kufirin, tha zyrtari i rojes kufitare estoneze Eerik Purgel për mediat lokale.
Ndërsa shtrati i lumit ndryshon me kalimin e kohës, të dy vendet duhet të rishikojnë rrugën e lirë çdo vit.

“Që nga viti 2023 Rusia nuk pajtohet me qëndrimet estoneze në lidhje me vendosjen e bovave. Ne vendosëm të vendosim tabela lundruese për sezonin e verës sipas marrëveshjes së vitit 2022, kështu që ato janë të nevojshme për të shmangur gabimet e lundrimit”, tha Purgel.

Këtë vit, Rusia raportoi se nuk pajtohet me vendndodhjen e përafërsisht gjysmës së 250 bovave kufitare. Estonia i instaloi bovat pas traktatit për kufirin shtetëror dhe marrëveshjes për vendosjen e bovave të lidhura midis shërbimeve kufitare në vitin 2022. 50 bovat e para u instaluan më 13 maj dhe Rusia hoqi rreth gjysmën e tyre.

Estonia ka thirrur ambasadorin rus për të shpjeguar atë që e përkufizoi si një “incident provokues kufitar”.