BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

Tërhiqet nga gara për 'Presidencialet', VOA analizë për grupimin amerikan "No Labels": Dështoi që të emëronte një kandidat uniteti

Tërhiqet nga gara për 'Presidencialet', VOA analizë

Disa votues amerikanë prisnin futjen në garën presidenciale të një partie të tretë politike, para se të vendosnin për kandidatin demokrat apo atë republikan. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Uashington, Carolyn Presutti na njeh me mendimet e votuesve pasi grupi politik “No Labels” hoqi dorë nga planet për të emëruar dy kandidatë uniteti.

Misioni ishte i thjeshtë. Ndërsa vendi po shkonte drejt zgjedhjeve mes ndasive të mëdha, grupi i qendrës “No Labels” do të emëronte dy kadidantë uniteti – një republikan dhe një demokrat.

“Për momentin, një numër në rritje i amerikanëve, ndoshta shumica, ndjehen të përjashtuar nga procesi politik, të lënë pas dore nga dy partitë kryesore”, thotë Ben Chavis, bashkëkryetar i grupit politik “No Labels”.

“No Labels” shpresonte të tërhiqte votuesit e pakënaqur me demokratin Joe Biden dhe republikanin Donald Trump.

“Nuk dua të shoh asnjërin prej tyre në Shtëpinë e Bardhë vitin e ardhshëm”, thotë John Sulkowsi, votues në Karolinën e Jugut.

Fondet nuk ishin problem, pasi gupi “No Labels” mblodhi 60 milionë dollarë. Por sfida ishte se kush do të kandidonte.

Ftesa e palës së tretë u refuzua nga të moderuarit si demokrati Joe Manchin. Ish-guvernatori republikan Larry Hogan la grupin për të kandiduar për Senat. Ish-kandidatja presidenciale republikane, Nikki Haley refuzoi ofertën. Të enjten, grupi hoqi dorë nga ideja për një kandidat të tretë.

Votuesi ngelet edhe me disa alternativa. Figura më e njohur është Robert F. Kennedy Jr. Kandidati i pavarur shpreson të votohet si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët.

“Synimi është të marrë votat e të dyve”, thotë ai, duke nënkupuar Presidentin Biden dhe zotin Trump.

“Jemi gati për ndryshim. Jemi lodhur nga Trumpi dhe Bideni. Jemi gati për diçka të re”, thotë votuesja Margie Lynch.

Edhe autorja Marianne Williamson garon si demokrate.

“Jemi të gjithë këtu, ose të patën shumë prej nesh, sepse jemi të mërzitur dhe shqetësuar për këtë vend“, thotë zonja Williamson.

“Nu mendoj se ka shanse. Por dua që zëri im të dëgjohet nga Partia Demokrate, se disa prej nesh nuk jemi entuziastë me zgjedhjet që ata po bëjnë”, thotë Sophie Ahmed, votuese në Virxhinia.

Një kandidat tjetër është aktivisti Cornel West.

Por votuesit amerikan priren të anojnë drejt të njohurës dhe partive të mëdha. Kjo nënkupton përsëritjen e garës mes demokratit Joe Biden dhe republikanit Donald Trump.

“Ndonjëherë e kam të vështirë të zgedh se kush është më pak i dëmshëm. Ndonjëherë them se ndoshta nuk duhet as të votoj”, thotë Valerie Burnet, votuese në Karolinën e Jugut.

Dy kandidatët kryesorë kanë gjashtë muaj për të ndryshuar mendjen e e zonjës Burnet, dhe të tjerëve që mendojnë si ajo.