BREAKING NEWS

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet hapur, nga dënimi i Sali Berishës, burgosja e Fredi Belerit, te arratisja e Arben Ahmetajt dhe hetimet e SPAK ndaj Ilir Beqajt, ja çfarë pritet të ndodhë me dosjet “përvëluese”

Ish-drejtuesja e Prokurorisë së Tiranës Elisabeta Imeraj flet
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani i Ramiz Alisë për të rrëzuar bustin e Enver Hoxhës, si i liruan në fshehtësi bulonat, infiltrimi i Berishës dhe roli i Hekuran Isait, shumica e studentëve të dhjetorit ’90 ...

Muharrem Xhafa zbardh prapaskenat e forta nga 20 shkurti i vitit 1991: Ja plani
x
BREAKING NEWS

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të Enver Hoxhës rrëfen të pathënat: Ja çfarë ndodhi më 20 shkurt 1991, nga telefonata alarmante e Adil Çarçanit për zhdukjen e videos, roli i Sali Berishës, Ramizit, Nexhmijes, infiltrimi i sigurimsa...

Njeriu i vetëm që filmoi pamjet e rrëzimit të bustit të
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës, kryebashkiaku Erion Veliaj reagon për herë të parë dhe tregon si qëndron e vërteta, i cilëson sulmet e tij shpifje dhe i kërkon të bëhet burrë e të përballet me drejtësinë

Arben Ahmetaj e akuzoi se fshihet pas inceneratorit të Tiranës,
x
BREAKING NEWS

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për aferën e inceneratorëve dhe rrugën Korçë-Ersekë, zbardhet dosja e PD zyrtare me provat “përvëluese”

Edi Rama dhe Belinda Balluku përfundojnë në SPAK për
x
BREAKING NEWS

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy orë Ogerta Manastirliun, nga ndryshimi i kontratës koncesionare, te rritja e kostos në mënyrë abuzive për buxhetin e shtetit, ja vendimet që mund ta fundosin

Thellohen hetimet për Koncesionin e Sterilizimit, SPAK pyet për dy
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi të takojë opozitën, baza e Kuçovës investim amerikan dhe mesazh për Moskën

Kreshnik Spahiu: Ja pse Blinken erdhi në Tiranë dhe arsyet pse refuzoi
x
BREAKING NEWS

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta tronditëse që mësuan kur e futën në skaner pas vitit ’94, nga përplasja me senatorët e SHBA, te akuzat për luftë civile në 1997 dhe të gjitha mesazhet e fshehta të Blinken nga vizita në Tir...

Frrok Çupi: Amerikanët investuan te Sali Berisha, ja e vërteta
x

Bota

“Tërmet” në qeverinë britanike, rikthehet në politikë “inxhinieri i kaosit të Brexit”, ja pse Rishi Sunak zgjodhi David Cameron për postin e rëndësishëm, zbardhen prapaskenat e vendimit të kryeministrit

“Tërmet” në qeverinë britanike, rikthehet në

Që kur u bë kryeministër i Britanisë pak më shumë se një vit më parë, Rishi Sunak është përpjekur të sjellë qetësi në qeverinë kaotike që trashëgoi. Politikat ekonomike të paraardhëses së tij Liz Truss kishin bërë që paundi të binte në nivelin më të ulët kundrejt dollarit në dekada. Inflacioni ishte dyshifror. Normat e interesit po rriteshin. Dhe Partia e tij Konservatore qeverisëse ishte ende duke luftuar për t'u rikuperuar nga trazirat e postit të kryeministrit të Boris Johnson para Truss. Pavarësisht nga qëllimi i tij për të mbajtur anijen, Sunak ka luftuar të tregojë një histori bindëse se cili është saktësisht personaliteti i tij politik dhe cilës markë konservatorizmi i përket. Por siç shkruan “CNN”, gjithçka mund të ketë ndryshuar dje kur Sunak befasoi krijimin e Westminsterit duke emëruar ish-kryeministrin David Cameron si sekretarin e tij të ri të jashtëm. Ai e bëri këtë pasi shkarkoi Suella Braverman,  Sekretaaren e bendshme, që së fundi i përshkroi demonstratat pro-palestineze si "marshime urrejtjeje".

Rikthimi i Cameron

Cameron, natyrisht, njihet më së shumti si kryeministri që thirri referendumin brenda Brexit të vitit 2016. Ai ishte shumë nga qendra e Partisë Konservatore dhe udhëhoqi fushatën për të qëndruar në Bashkimin Evropian. Vendimi i mëvonshëm tronditës i Mbretërisë së Bashkuar për t'u larguar nga BE-ja çoi në dorëheqjen e Cameron dhe nisi shtatë vjet politikë të hidhur, partiake midis konservatorëve mbi Brexit dhe në një farë mase, shpirtit të partisë. Pothuajse brenda natës, konservatorizmi liberal centrist i Cameron-it pro të gjelbërve, pro-reformës sociale, “u hodh nga dritarja”, duke lënë një hapësirë ??masive për njerëzit në të djathtë, si Braverman, për të zhvendosur të gjithë partinë në drejtimin e tyre. Emërimi i Cameron dhe shkarkimi i Braverman-it mund t'u sugjerojë atyre kritikëve se Sunak më në fund po distancohet nga luftërat kulturore dhe goditjet e Johnson, Truss dhe Braverman.

Dyshimet për qeverinë

Zgjedhja mund të duket e arsyeshme, pasi shifrat e sondazheve të konservatorëve mbeten të tmerrshme dhe publiku duket i lodhur nga politika e trazuar. Por atij do t'i duhet të përballet me partinë e tij, gjë që nuk do të jetë e lehtë pasi deputetët, anëtarët dhe votuesit konservatorë mbeten të ndarë në fraksione. Sunak e ka përshkruar veten si një agjent ndryshimi që nuk është përcaktuar nga 13 vitet e fundit të qeverisë konservatore, në të cilën ai shërbeu si ministër i financave.  Është pak mister sesi zgjedhja e Cameron përshtatet me të gjithë këtë. Ai ishte, në fund të fundit, një nga shumë liderët, nga të cilët Sunak është përpjekur të distancohet. Së pari është Brexit, të cilin ai, në sytë e kritikëve të tij, lejoi të ndodhte duke thirrur referendumin, duke i bindur liderët e tjerë botërorë se pala e mbetur do të fitonte - pastaj u largua menjëherë pas humbjes. Shumë në politikën britanike nuk ia kanë falur këtë.  Disa konservatorë besojnë se emërimi i Cameron është një ide e mirë, duke thënë se kjo tregon se partia është gati të jetë serioze dhe e pjekur përsëri. Por ata ka të ngjarë të jenë në një pakicë.

Rreziqet e Sunak

Emërimi do të vazhdojë të ngrejë më shumë pikëpyetje gjatë ditëve në vijim, ndërsa ekspertët vëzhgojnë çdo ndryshim të dukshëm në politikën e qeverisë. Është e vështirë edhe të dihet saktësisht se si Sunak do të përmbushë qëllimet e veta. Ai nuk mund të kalojë, nga njëri krah në tjetrin kur më parë nuk kishte qenë bindshëm në asnjërin prej tyre. Por ndërsa zgjedhjet e vitit të ardhshëm, po afrohen, ndoshta pikat më të forta të qeverisjes nuk kanë realisht rëndësi. Ndoshta kjo është më shumë një ndryshim i përgjithshëm i atmosferës: sjellja e “duarve” të sigurta për të demonstruar stabilitet te votuesit, duke miratuar politika më të ashpra, për të mbajtur kritikët e tij konservatorë larg. Cilado qoftë e vërteta pas riorganizimit joortodoks të ekipit të tij kryesor nga Sunak, ai nuk ka shumë kohë përpara se të fillojë të ketë ndikim në fatin e tij politik. Zgjedhjet e ardhshme po afrohen dhe partia e tij është ende shumë, shumë prapa me shifrat.