BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë, Ismailaj kishte frikë se mund ta eliminonin në qeli, nëse ai ka dalë kundër ish-presidentit është hapur ‘Kutia e Pandorës’, nga pazaret që thurnin në ish-bllok, te bisedat në Pragë dhe mes...

Romeo Kara: Ilir Meta ka marrë vesh lajmin se do ta arrestojnë,
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja pse u largova nga Iliri dhe pse PL është një eksperiment i dështuar, ish-presidenti do të ketë të njëjtin fati si Berisha

Spartak Braho: Sherri mes Metës e Monikës lojë për të
x
BREAKING NEWS

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23 maj merret vendimi për Izet Haxhinë, avokati i tij jep detajet e forta: Plani ishte për të vrarë Saliun në ’98, jo ish-deputetin demokrat, ja 23 provat që ish-truproja disponon për krimet e Be...

Gjykata e Lartë merr në dorë vrasjen e Azem Hajdarit, në 23
x
BREAKING NEWS

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për “SKY ECC” dhe dosjen “McGonigal”, në përgjime ka rënë edhe Edi Rama, ja të fshehtat nga koncesioni prej 20 milionë euro që ka përfituar ish-agjenti i FBI nga kryeministri shqiptar...

Avokati Arben Llangozi rrëfen detajet “bombastike” për
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë, gjysma e grupit parlamentar të PS kanë vila në Lalëz dhe shtëpi te rezidenca e Gentiana Sulës, ja si rrëzohet Rama nga pushteti

Myslim Murrizi: Gazment Bardhi dhe Sali Berisha nuk janë bashkë,
x
BREAKING NEWS

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof gazetarin Klodian Tomorri, zbulon disa nga skandalet e bëra publike nga Nisma Thurje dhe del hapur në mbështetje të SPAK

E akuzoi se nuk kanë denoncuar korrupsionin, Endri Shabani nxjerr blof
x
BREAKING NEWS

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të jetë rritja e pensioneve që do të realizohet në tetor, skema që po ndiqet dhe detajet nga dy bonuset që do të marrë mosha e tretë për këtë vit

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli: Ja sa do të
x
BREAKING NEWS

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll Agaçi, njeriu kyç në marrëveshjen Shqipëri-Itali, një ish-avokat i...

Pakti për emigrantët/ Reagojnë mediat italiane: Engjëll
x

Bota

“Thyhet” Kupola e Hekurt detare e Izraelit, Irani godet luftanijen më moderne të Tel Avivit

“Thyhet” Kupola e Hekurt detare e Izraelit, Irani godet luftanijen

Luftanija më e avancuar e Izraelit, korveta e klasit Sa'ar 6, u godit nga një dron me rreze të gjatë i nisur nga Iraku. Anija u ankorua në portin e Eilat në Detin e Kuq, kur droni fluturoi dhe u përplas në një magazinë porti aty pranë, shkruan “The War Zone”, një portal i specializuar në temat e mbrojtjes, duke ofruar një analizë të pasojave të sulmit. Pas sulmit me dron në portin e Detit të Kuq, ndërtesa ngjitur me ambasadën iraniane në Damask u godit dhe me atë rast u vra zyrtari kryesor iranian Muhammed Zahedi, kreu i Kudsit në rajon. Pritet që sulme të tilla ndërmjet vendeve armiqësore në rajon mund të bëhen më të shpeshta. Sulmi besohet të jetë kryer nga Rezistenca Islamike në Irak, një organizatë ombrellë që përfshin njësi paraushtarake të lidhura me Iranin. Kundëradmirali Daniel Hagari, zëdhënës i IDF-së komentoi se ishte një incident i rëndë. Në fakt, korvetat izraelite në Detin e Kuq nuk kanë qenë kurrë aq të rëndësishme sa tani, kur rebelët Houthi sulmojnë anijet në trafikun ndërkombëtar. Anijet Sa'ar 5 dhe Sa'ar 6 janë armë me shumë qëllime, të cilat kanë aftësinë të veprojnë si një "kupolë hekuri" në det. Ato mbledhin inteligjencë për sistemin e mbrojtjes ajrore të Izraelit, sipas “The War Zone”. Shqetësues është fakti që droni arriti të arrijë objektivin. Nuk dihet saktësisht se çfarë lloj droni ishte. Megjithatë, është gjithnjë e më e qartë se grupet ekstremiste po përdorin një arsenal gjithnjë e më të mirë dhe se Irani po ua siguron atë. Sipas “The War Zone”, interesant është edhe sulmi izraelit në stacionin iranian sirian. Teherani tha se reagimi do të ishte "i ashpër", duke paralajmëruar një përshkallëzim në rajon.