BREAKING NEWS

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te Rithemelimi, nis skenari i 2005 për rikthimin në pushtet të familjes “Berisha”, ja surprizat që pritet të ndodhin në zgjedhjet ë 2025

SHBA tërhiqet përballë Sali Berishës, vula e PD kthehet te
x
BREAKING NEWS

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh prapaskenat e vendimit të Gjykatës së Apelit për kalimin e vulës dhe logos së PD te Rithemelimi

Ja si do spastrohet politika shqiptare nga Sali Berisha, Spartak Ngjela zbardh
x
BREAKING NEWS

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi për Ilir Metën, ja si do të dalë jashtë loje presidenti i PL dhe pse vendimi i Gjykatës së Apelit është politik, juristja Brizida Gjikondi zbulon të pathënat

Kalimi i vulës së PD në duart e Sali Berishës, lajm ogurzi
x
BREAKING NEWS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave, paralajmëron furtunë në listat e zgjedhjeve të 2025, shtyhet për në shtator takimi me emigrantët në Londër e Gjermani, ja kur do të mbahet Kongresi i PS

Edi Rama u prish qetësinë deputetëve dhe ministrave,
x
BREAKING NEWS

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja 10 dosjet që po “kopsit” SPAK, gazetari zbardh emrat “VIP” të rrezikuar dhe tregon provat tronditëse që ka zbuluar drejtësia e re për disa deputetë të Kuvendit

50 urdhër-arreste në tryezën e prokurorëve specialë, ja
x
BREAKING NEWS

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130 mijë punonjësit e administratës në vend, zbardhet skema e re që do të ndiqet edhe për bashkitë

Del vendimi i detajuar, ja kur dhe sa do të rriten pagat për 130
x
BREAKING NEWS

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të marrë para nga koncensioni i sterilizimit, dalin dokumentet, ja si u largua menjëherë pas thellimit të hetimeve nga SPAK

Allajbeu i “Spitalit Amerikan” ka futur gruan e tij për të
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës që po thur nga banesa me besnikët e tij për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja vepra penale që ka kryer Flamur Noka për interesat e ish-kryeministrit

Romeo Kara zbulon skenarin e “errët” të Sali Berishës
x

Bota

Tjetër front lufte në horizont, përplasja midis Perëndimit, Kinës dhe Rusisë po zhvendoset në Indo-Paqësor

Tjetër front lufte në horizont, përplasja

Fronti ukrainas është ai që bën më shumë zhurmë sepse po zhvillohet një luftë e vërtetë, por nuk është i vetmi që shkakton shqetësim. Në veçanti, sfida midis Perëndimit dhe Kinës-Rusisë po zhvendoset gjithnjë e më shumë në Indo-Paqësor, me Pekinin dhe Moskën që reagojnë ashpër ndaj marrëveshjes strategjike të nënshkruar nga Shtetet e Bashkuara, Britania e Madhe dhe Australia. Këto tre vende janë bashkuar në paktin e madh me nëndetëset bërthamore për të kundërshtuar ndikimin në rritje dhe kërcënues të Kinës në rajonin e Paqësorit.  Ëang Ëenbin , zëdhënësi i ministrisë së jashtme të Kinës, akuzoi tre aleatët perëndimorë për nxitjen e garës së armëve, duke e quajtur paktin e nëndetëseve "një rast tipik të mentalitetit të luftës së ftohtë". “Deklarata e fundit e përbashkët e Shteteve të Bashkuara, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë  tregon se të tre vendet, për interesat e tyre gjeopolitike, injorojnë plotësisht shqetësimet e komunitetit ndërkombëtar dhe po ecin gjithnjë e më shumë në rrugën e gabimit dhe rrezikut. Shitja e nëndetëseve të tilla "përbën një rrezik serioz të përhapjes bërthamore dhe shkel qëllimet dhe objektivat e Traktatit të Mospërhapjes", shtoi Ëenbin. Akuzat dhe shqetësimet e rifilluara menjëherë edhe nga Moska: “Bota anglo-saksone, me krijimin e strukturave si Aukus dhe me avancimin e infrastrukturës ushtarake të NATO-s në Azi, po vë bast seriozisht për një konfrontim shumëvjeçar”,deklaroi Sergei Lavrov, ministër i Punëve të Jashtme Ruse. Pra situata po nxehet dhe jashtë frontit të Ukrainës me akuza të forta nga të gjitha palët.