BREAKING NEWS

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe në kërkim më të fortët e vendit, goditen politikanë, ish-drejtorë edhe punonjës të Policisë së Shtetit, futen në lojë dhe ndërkombëtarët, zbardhen vrasje të bujshme, gjenden para e flori në b...

SPAK trondit elitën e krimit të organizuar, të arrestuar dhe
x
BREAKING NEWS

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të lartë të Policisë së Shtetit në aksionin “blic” të SPAK kundër personazheve të njohur të botës së krimit

Ja si Altin Dumani shmangu nga frika e dekonspirimit drejtuesit më të
x
BREAKING NEWS

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK, Ervin Karamuço tregon të pathënat e operacionit më të madh që është bërë ndonjëherë në Shqipëri

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës në Zelandë të Re, Angli, Itali, Zvicër dhe Qipro dhe detajet e forta nga skema e pastrimit të parave të presidentit të Partisë së Lirisë me ish-ministrin e Transporteve dhe shoferin e Janull...

Idajet Beqiri: Ja kush ia ka çuar valixhet me para Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për të grabitur të dhënat e sistemit “TIMS”, gazetarja Klodiana Lala nxjerr detaje të bujshme nga skandali që tronditi Policinë e Shtetit dhe zbulon personin që refuzoi t’i jepte ish-drejtorit të IT kode...

Ervin Muça u financua nga persona të pushtetshëm për
x
BREAKING NEWS

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas dëshmisë për inceneratorët, te lëshimi i të gjithë bashkëpunëtorëve në “gojën” e SPAK dhe zhvillimet që do të ndodhin për dosjen “Xibraka”, ja çfarë e pret Gazment Bardhin dhe Olsi Ram...

Edi Rama flet hapur, nga detajet e telefonatës me Erion Veliajn pas
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë në arrest me burg dhe prova e fortë që kishte Kosta Trebicka për ish-kryeministrin që e fundos në aferën e ‘Gërdecit’

Romeo Kara: Ja pse Sali Berisha duhet të shkojë menjëherë
x
BREAKING NEWS

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen e plotë të vrasjes së Pjerin Xhuvanit, kërkon nga SPAK nisjen e hetimeve për ekzekutimin që tronditi Elbasanin, si u rekrutuan kriminelë, rikthehet në skene implikimi i Gazmend Bardhit si dre...

PS shton presionet ndaj organeve të drejtësisë për zbardhjen
x

Bota

TMERR/ Besonin se do ringjalleshin, familja me 4 anëtarë kryen vetëvrasje duke u hedhur nga ballkoni. Hetimet zbardhin detajet e rënda

TMERR/ Besonin se do ringjalleshin, familja me 4 anëtarë kryen

Më 24 mars të vitit të kaluar një familje në Zvicër,në Montreux ka humbur jetën duke u hedhur nga ballkoni. Sipas policisë kjo ngjarje ka qenë e planifikuar nga vetë ata.

Një vajzë tetëvjeçare, një djalë 15 vjeç, babai dhe nëna e tyre dhe motra binjake e nënës ranë nga banesa e tyre në katin e shtatë. Djali ishte në koma, por tani është rikuperuar nga plagët e rënda. Ai nuk e kujton atë ditë, thonë hetuesit.

Provat mjeko-ligjore nuk zbuluan asnjë shenjë të një lufte përpara vdekjes dhe autopsitë nuk treguan asnjë gjurmë droge.Pas një viti hetimi, autoritetet zvicerane thonë se nëna e familjes dhe motra e saj ishin të përfshira në teoritë e mbijetesës dhe konspiracionit.

Pas vdekjeve, policia gjeti në banesën e tyre plot ushqime, ilaçe dhe materiale higjienike, të ruajtura dhe të organizuara me kujdes. Familja dilte rrallë dhe fëmijët shkolloheshin në shtëpi. Dy gratë kishin një dyshim të thellë ndaj qeverisë dhe autoriteteve lokale, thonë hetuesit dhe i kishin rritur fëmijët të besonin se bota ishte një vend armiqësor.

Pandemia e Covid-19 dhe pushtimi i Ukrainës nga Rusia, kishin shërbyer vetëm për të forcuar bindjen e tyre. Kërkimet në banesë dhe në pajisjet elektronike zbuluan se vetëvrasja kolektive ishte planifikuar me kujdes, madje edhe përsëritur.

Të rriturit me sa duket po prisnin momentin e duhur për t’u nisur drejt asaj që ata besonin se do të ishte një botë më e mirë, larg asaj që kishin frikë, thuhet në raportin e policisë.

Ajo që duket se ka shkaktuar vendimin e tyre ishte një vizitë sociale nga policia e Montreux. Ata ndaluan atë mëngjes për t’i kujtuar babait që të shkonte në një takim me autoritetet lokale të arsimit për të diskutuar mbi shkollimin në shtëpi të djalit të tij, pasi ai nuk u ishte përgjigjur disa letrave.

Ata nuk e lanë policinë të hynte dhe mbetën të vdekur disa minuta më vonë. Të martën, autoritetet zvicerane apeluan për privatësi për djalin e mbijetuar.