BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Tragjedi në Himalaje! Orteku vret katër alpinistë, mbi 30 të tjerë bllokohen në dëborë

Tragjedi në Himalaje! Orteku vret katër alpinistë, mbi 30 të

Të paktën katër alpinistë u vranë sot nga një ortek në Himalaje në Indi, sipas njoftimit të autoriteteve zyrtare.

Ndërkohë mediat në vend janë çuar numrin e të vdekurve në 10. Sakaq bëhet me dije se orteku i zuri poshtë alpinistët në një lartësi prej 4880 metrash në Uttarakhand.

“Kemi konfirmuar vdekjen e katër personave, nga 33 që kanë mbetur të bllokuar (në dëborë). Tetë u shpëtuan”, tha për AFP Ridhim Agarëal, kreu i shërbimit të shpëtimit të Uttarakhand.

“Binte borë por moti është përmirësuar tani dhe ne kemi filluar operacionin e shpëtimit me ndihmën e forcave ajrore dhe shërbimeve të tjera. Operacioni do të vazhdojë për aq kohë sa ta lejojë moti dhe derisa të gjithë të jenë të sigurt”, theksoi ai.

Në gusht, një alpinist u gjet i vdekur dy muaj pasi ra në një të çarë ndërsa po kalonte një akullnajë në shtetin verior indian të Himachal Pradesh. Javën e kaluar , trupi i skiatores dhe alpinistit të famshëm Hilary Nelson u gjet në shpatet e Manaslu, një mal në Nepal. Gjurmët e Nelsonit humbën ndërsa ajo po bënte ski në malin e tetë më të lartë në planet.

Ditën e aksidentit, një ortek goditi kampet 3 dhe 4 në malin 8163 metra, duke vrarë alpinistin nepalez Anoop Rai. Dhjetë persona të tjerë u plagosën.

Nuk ka studime të mjaftueshme mbi efektet e ndryshimeve klimatike në Himalaje, por alpinistët vërejnë se çarjet po zgjerohen, ujë ka në zonat që më parë ishin të mbuluara me borë, ndërkohë që shtohen edhe liqenet akullnajore.