BREAKING NEWS

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e Monika Kryemadhit dhe Flamur Nokës, ja çfarë po ndodh brenda SPAK

E bujshme, gazetarja e njohur e kronikës paralajmëron arrestimin e
x
BREAKING NEWS

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali Berishës, Frrok Çupi rrëfen të pathënat pas propozimit të Argitës si drejtuese e “Rithemelimit”, nga vrasjet nën pushtetin e tij dhe detajet nga nata kur u zgjodh kryetar, si ulërinte e përplaste këmbët mb...

Ja “grushti i madh” amerikan në fytyrën e Sali
x
BREAKING NEWS

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i deputetit të Rithemelimit, u paraqit si person në dijeni, jo si denoncues

SPAK thërret Bardhin për dosjen Olsi Rama, zbardhet mashtrimi i
x
BREAKING NEWS

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit, ekspertja e ekonomisë zbardh detajet e fundit dhe tregon se shifrat do të jenë më të larta për pensionistët krahasuar me vitin 2021

Ja kur pritet që të bëhet rritja e pensioneve këtë vit,
x
BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x

Bota

Tre vjet pas alarmit dhe shpalljes si pandemi, OBSH del me thirrjen e fortë për COVID-19: Ende një emergjencë

Tre vjet pas alarmit dhe shpalljes si pandemi, OBSH del me thirrjen e fortë

Tre vjet pasi Organizata Botërore e Shëndetësisë shpall Covid-19 si pandemi deklaron se ende jemi në gjendje emergjence globale dhe duhet të jemi të kujdesshëm. Këtë të hënë, shefi i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghereyesus tha se pritet të ketë një ulje të numrit të rasteve pozitive me covid-19 si dhe më pak raste tragjike në verë, por përsëri jemi të rrezikuar. Komiteti i urgjencës i Agjencisë së Shëndetit të OKB-së për COVID-19 u takua të premten e kaluar për herë të 14-të që nga fillimi i krizës.

Pas atij takimi, shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus "pajtohet me këshillat e ofruara nga komiteti në lidhje me pandeminë e vazhdueshme COVID-19 dhe përcakton se ngjarja vazhdon të përbëjë një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar (PHEIC). Tedros, tha se "pranon pikëpamjet e komitetit se pandemia COVID-19 është ndoshta në një pikë tranzicioni dhe vlerëson këshillën e komitetit për të lundruar me kujdes këtë tranzicion dhe për të zbutur pasojat e mundshme negative."

Edhe para takimit, shefi i OBSH-së kishte sugjeruar se faza e urgjencës së pandemisë nuk ka mbaruar, duke vënë në dukje numrin në rritje të vdekjeve dhe duke paralajmëruar se përgjigja globale ndaj krizës "mbetet e penguar".

“Ndërsa hymë në vitin e katërt të pandemisë, sigurisht që jemi në një pozicion shumë më të mirë tani se sa një vit më parë, kur vala e Omicron ishte në kulmin e saj dhe më shumë se 70,000 vdekje raportoheshin në OBSH çdo javë.” i tha ai komisionit në fillim të takimit të së premtes.

Tedros tha se shkalla javore e vdekjeve kishte rënë nën 10,000 në tetor, por ishte rritur përsëri që nga fillimi i dhjetorit, ndërsa heqja e kufizimeve të COVID-19 në Kinë kishte çuar në një rritje të vdekjeve. Në mesin e janarit, u raportuan pothuajse 40,000 vdekje javore nga COVID-19 - më shumë se gjysma e tyre në Kinë - ndërsa numri i vërtetë "është sigurisht shumë më i lartë", tha ai.