BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Bota

Trump “hap të gjitha kartat” para zgjedhjeve, fillon “luftën” kundër Biden, befason me një lëvizje surprizë, ja kush do të jetë numri dy i Shtëpisë së Bardhë nëse manjati bëhet sërish president

Trump “hap të gjitha kartat” para zgjedhjeve, fillon

Donald Trump është i gatshëm të bëjë gjithçka që të shkatërrojë fushatën zgjedhore në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Burime anonime pranë manjatit raportojnë për gazetën aemrikane “New York Times” interesin e madh të ish-presidentit për Robert Kennedy Jr , kandidatin kontrovers që kandidoi si i pavarur në zgjedhjet e 5 nëntorit, i cili sipas thashethemeve të shtypit mund të gjejë një vend si “numri dy” në qeverinë e republikanëve. Një kthesë që, nëse konfirmohet, mund të ndryshojë trajektoren e një prej garave politike më të pasigurta të dekadave të fundit. A do të ishte një bashkim midis Mar-a-Lago dhe Camelot i papërmbajtshëm për votuesit amerikanë? Kjo është një pyetje që ish-presidenti Donald J. Trump e ka peshuar teksa shqyrton opsionet e mundshme për kandidatin e tij, duke pyetur vazhdimisht këshilltarët dhe bashkëpunëtorët në javët e fundit për idenë e përzgjedhjes së Robert F. Kennedy Jr.

Zgjedhja e Trump

Objektivi: identifikimi i një zëvendëspresidenti të aftë për të bindur të pavendosurit të kalojnë në anën republikane. Dhe edhe nëse "rrethi magjik" i Trump bën të ditur se Robert Kennedy Jr nuk përfaqëson një opsion realist, eksponenti republikan vazhdon të ushqejë hipotezën e një martese politike të paprecedentë. Në rrezik për manjatin, sipas një sondazhi të kryer në shtatë shtete kyçe nga “Wall Street Journal”, mund të ketë 11% të votave që i atribuohen kandidatit që mbështet teoritë e konspiracionit. " Më pëlqen mënyra sesi tingëllon ideja Trump-Kennedy," do t'u kishte thënë ndjekësve të tij miliarderi i paparashikueshëm, i magjepsur nga marka e një prej familjeve më të famshme në Shtetet e Bashkuara të Amerikëa që lidhet me figurën legjendare të John Fitzgerald Kennedy. Gazetarët e “New York Times” kujtojnë që gjatë mandatit të tij, Donald Trump shpesh është mburrur me mysafirët e tij në Shtëpinë e Bardhë se ai ulet në të njëjtën tavolinë të përdorur nga Jfk.

Frika e republikanëve

Nga ana tjetër, ekziston frika mes republikanëve se Robert Kennedy Jr mund t'i vjedhë votat GOP dhe kjo mund të ketë kontribuar në lëvizjen e Trump.  Në një sondazh të Wall Street Journal këtë javë në shtatë shtete të fushëbetejës, Trump kishte mbështetje nga 39 përqind e votuesve, krahasuar me 36 përqind për Biden dhe 11 përqind për Kennedy. Demokratët kanë sinjalizuar shqetësimin e tyre në lidhje me potencialin e Kennedy për të luajtur një “rol prishës”, megjithatë, duke mobilizuar një përpjekje të mesazheve ligjore dhe politike për ta bllokuar atë nga votat e shtetit dhe për të dekurajuar votuesit me prirje të majtë që ta mbështesin atë. Ndërsa Kennedy fillimisht u përpoq të sfidonte Biden për nominimin presidencial demokrat, ai gjithashtu ka marrë pozicione më të mundshme për t'u mbështetur nga konservatorët, duke përfshirë edhe kundërshtimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën në luftën e saj kundër Rusisë. Kohët e fundit, në fakt, kandidati pavaruri argumentoi se Joe Biden është një kërcënim më i madh për demokracinë sesa miliarderi dhe i përcaktoi njerëzit e akuzuar për pjesëmarrje në sulmin ndaj Kongresit më 6 janar 2021 si " aktivistë të privuar nga liritë e tyre kushtetuese”.

“Shuplaka” e Kennedy Jr

Ndërkohë, Robert Kennedy Jr bëri të ditur se nuk ishte i interesuar të kandidonte si zëvendës i tij. Nga ana tjetër, rrota e tretë në konkursin presidencial njoftoi vetëm pak ditë më parë se ai kishte zgjedhur Nicole Shanahan, një avokate nga San Francisko dhe ish-gruaja e bashkëthemeluesit të Google, Sergey Brin, si zëvendës të tij. Një vendim i Trump për numrin e tij dy duket ende i largët për momentin. Të gjitha rezervimet duhet të shpërndahen deri më 15 korrik, data e fillimit të konventës së Milwaukee Elephant Party. Strategët republikanë synojnë të mbyllin lojën sa më shpejt të jetë e mundur, duke besuar se një zgjedhje e bërë shpejt mund të lejojë mbledhjen e fondeve më të mëdha për fushatën. Nuk do të ishte e papërfillshme nevoja për të zgjedhur një deputet që mbështet fuqishëm një kandidat që në muajt e ardhshëm do të ndahet gjithnjë e më shumë mes tubimeve dhe daljeve në salla gjyqi.