BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Bota

Trump mund të përfundojë pas hekurave, 7 burra dhe 5 gra kanë në dorë fatin e ish-presidentit, kush është gjyqtari që “luajti me zjarrin”, ja gjoba e majme që mund të paguajë manjati

Trump mund të përfundojë pas hekurave, 7 burra dhe 5 gra

Çështja e parave të heshtura e Donald Trump në Nju Jork është tani në duart e jurisë, e cila do të vendosë nëse ai do të bëhet ish-presidenti i parë i dënuar për një krim. Donald Trump nuk ka qenë kurrë më i pafuqishëm për të diktuar fatin e tij. Reputacioni i tij, e ardhmja dhe ndoshta edhe fati i Shtëpisë së Bardhë janë në duart e 12 gjyqtarëve të qytetit të tij të lindjes në Nju Jork, duke dëshmuar se as komandantët e përgjithshëm të ardhshëm nuk janë mbi ligjin. Shtatë burra dhe pesë gra jurie do të vendosin mbi gjyqin gjashtë-javor të Trumpit për paratë e heshtura, pasi gjyqtari Juan Merchan i udhëzon ata mbi ligjin dhe detyrat e tyre. Asnjë juri në historinë amerikane nuk është përballur me një detyrë të tillë, të vendosë nëse një ish-president dhe kandidati i supozuar i partisë kryesore do të dënohet për një krim. Dhe ndërsa juria, e cila mund të diskutojë për aq kohë sa i nevojitet, është e detyruar të vendosë verdiktin e saj për 34 akuza për krime vetëm mbi dëshminë dhe provat në këtë rast, vendimi i saj do të jehojë në mbarë vendin dhe botën në një moment kritik të zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Akuzat ndaj Trump

Prokurorët e akuzuan ish-presidentin për "një komplot dhe mbulim" dhe për tradhti të votuesve të vitit 2016 duke falsifikuar në mënyrë të paligjshme të dhënat financiare për të fshehur një pagesë të parave të heshtura për yllin e filmave për të rritur Stormy Daniels përpara zgjedhjeve. Trump mohon të ketë një lidhje me Daniels dhe është deklaruar i pafajshëm në këtë të parë nga katër çështjet penale të afërta, e cila mund të jetë e vetmja që do të dalë në gjyq përpara zgjedhjeve të nëntorit. Për të dënuar Trumpin, juristët duhet së pari të vendosin se ai falsifikoi dokumente financiare. Për t'u shpallur i pafajshëm, juria duhet të vendosë që Trump nuk është fajtor për të gjitha akuzat. Nëse një jurist nuk pajtohet me 11 të tjerët, gjyqtari do të duhet të deklarojë një gjykim të keq dhe DA duhet të vendosë nëse do të rigjykojë çështjen. Nëse juria nuk arrin një marrëveshje për vendimin, mund të shpallet një juri e varur.

Gjyqtari kryesor

Ish-Presidenti, Donald Trump iu drejtua gazetarëve jashtë sallës së gjyqit në Manhatan dhe e quajti gjyqin e tij për ryshfetin ndaj yllit të filmave për të rritur të sajuar. Ai shtoi se këto akuza nuk do t’i rrëzonte dot as Nënë Tereza. Trump gjithashtu sulmoi gjyqtarin Juan Merchan dhe e quajti atë konfliktual dhe të korruptuar. "Nënë Tereza nuk mund t'i mposhte këto akuza. Këto akuza janë të manipuluara. E gjithë kjo është e manipuluar", tha Trump. Trump gjithashtu e quajti gjyqin një "situatë shumë të turpshme" dhe u ankua se ai nuk ka qenë në gjendje të bëjë fushatë gjatë gjyqit dhe se ai nuk është në gjendje të flasë për sprovën për shkak të urdhrit të gag të lëshuar nga Merchan. “Kjo do të flitet në librat e historisë”, shtoi Trump.

Burgu dhe gjobat

Nëse është fajtor, dënimi do të vijë 4-6 javë pas vendimit.  Secila nga 34 akuzat për falsifikim të të dhënave të biznesit me të cilat përballet Trump dënohet me deri në katër vjet burg dhe 5000 dollarë gjobë. Norm Eisen, një autor dhe avokat, kohët e fundit analizoi dhjetëra çështje të ngritura nga Zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit, në të cilat falsifikimi i të dhënave të biznesit ishte akuza më e rëndë në gjyq. Ai zbuloi se afërsisht një në 10 prej atyre rasteve rezultonin në një dënim me burgim. Por ai gjithashtu paralajmëroi se ato ndjekje penale shpesh përfshinin akuza të tjera dhe vuri në dukje se dinamika në lojë në rastin e Trump e bën dënimin e tij veçanërisht të vështirë për t'u parashikuar. Nëse Trump shpallet fajtor, Merchan do të kishte liri veprimi mjaft të gjerë në përcaktimin e një dënimi, duke përfshirë dënimin e Trump me kusht ose arrest shtëpiak. Levin tha se opsioni i kufizimit të Trump në shtëpinë e tij, i ndjekur nga një periudhë prove, mund të jetë tërheqëse për Merchan, i cili ka treguar vazhdimisht se është i shqetësuar për kufizimin e aftësisë së një kandidati presidencial për të folur lirshëm. Një opsion i tillë do t'i lejonte Trumpit të bënte intervista dhe të hynte në mediat sociale nga shtëpia e tij.