BREAKING NEWS

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret Rama-Berisha me amnistinë penale, ja si u liruan të korruptuarit dhe “puçi” që iu bë SPAK

Kërcënohet me sms Altin Dumani, deputeti demokrat zbardh pazaret
x
BREAKING NEWS

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në Parlament, nga heqja e pagës dhe çdo përfitimi financiar, te djegia e mandatit, ja si do të nxirret jashtë politike “non-grata”

Priten presat e Sali Berishës për t’u rikthyer në
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës për të fundosur pushtetarët e lartë të korruptuar, ja kush i ka mbledhur provat për britanikët që shpallën “non-grata” Sali Berishën, në “listën e zezë” politikanë nga e djathta edhe nga e maj...

Ervin Karamuço jep detajet nga projekti i bujshëm i Londrës
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën qafe Azem Hajdarin ishin nisur për të eliminuar Sali Berishën, ja kush i ka në duar provat që do të hapin “Kutinë e Pandorës” për dosjen e “shekullit”

Spartak Ngjela nxjerr detajet tronditëse, vrasësit që hoqën
x
BREAKING NEWS

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të “mbërthyer” SPAK, konstuticionalistë dhe analistët ngrenë alarmin, përplasje të forta brenda “Rithemelimit”

Zbardhet skema që po ndjek Edi Rama për të
x
BREAKING NEWS

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi ndaj avokatit të ish kryeministrit Sali Berisha, dyshohet se shkak ishte…

U dhunua në mes të ish-Bllokut, zbardhen detaje të reja nga sulmi
x
BREAKING NEWS

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e politikanëve shqiptarë me kriminelët, vjen sot në Tiranë Lord Dingeman,  trajnime prokurorëve të SPAK për pastrimin e parave dhe sekuestro pronave, ja emrat “VIP” të rrezikuar, zbardhet projekti b...

Londra aktivizon planin sekret për të zbuluar lidhjet e
x
BREAKING NEWS

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si bandat shtetërore të drejtuara nga gjenerali Agim Shehu na zunë pritë tek Ura e Dajlanit, Spartak Braho kujton dhunën e ’96-ës dhe zbulon bisedën brenda makinës me zyrtarin e lartë të PS...

Ja kush e dha urdhrin për të vrarë Servet Pëllumbin dhe si
x

Bota

Trump shënon sërish disa fitore rresht në kampin republikan, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Trump shënon sërish disa fitore rresht në kampin republikan, nuk

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet e nëntorit, ndërsa sulmoi kundërshtarin e tij të mundshëm Joe Biden.

Ish-presidenti fitoi zgjedhjet parlamentare në Misuri, Michigan dhe Idaho në mënyrë gjithëpërfshirëse, duke vazhduar fitoret e tij. Trump, 77 vjeç, u tha mbështetësve në një tubim në Virxhinia se ai ishte “në një raketë për nominimin republikan”. Ai është në rrugën e duhur për ta siguruar fitoren javën e ardhshme.

Rivalja e tij e fundit e mbetur në garë, ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, është ende duke kërkuar fitoren e saj të parë dhe nuk ka një rrugë të qartë drejt nominimit, duke pasur parasysh popullaritetin e Trump.

Ai parashikohet të fitojë të gjithë delegatët e disponueshëm në Misuri dhe të gjithë në Idaho, sipas lajmeve të partnerit amerikan të BBC-së, CBS, si dhe të gjithë ata që kanë mbetur në Michigan. Një e treta e delegatëve në atë shtet u shpërblyen në fillim të kësaj jave, pas zgjedhjeve paraprake që Trump fitoi.

Delegatët përfaqësojnë shtetin ose distriktin e tyre në konventën kombëtare të partisë përkatëse dhe vendosin se kush do të jetë kandidati për president. Deri më tani, Trump ka siguruar 247 delegatë republikanë, sipas CBS, shumë më tepër se 24 të zonjës Haley.

Në kryeqytetin e Virxhinias, Richmond të shtunën, mijëra njerëz qëndruan në radhë për disa orë për të dëgjuar Trump të fliste. Ai u zotua të “fitojë shumë” të martën, kur 15 shtete do të zgjedhin kandidatin e tyre presidencial, në një ditë që mund ta vendosë shumë për Trump. “Ne kishim numra sot që ishin të pabesueshëm”, i tha ai turmës.

Por fjalimi i tij në Virxhinia – dhe në Greensboro, Karolina e Veriut – u fokusua kryesisht në migrimin në kufirin SHBA-Meksikë, një mesazh që sondazhet tregojnë se ka interes për mbështetësit. Në më shumë se një duzinë intervistash me BBC të shtunën, mbështetësit e tij thanë se çështja ishte ndër shqetësimet e tyre kryesore.

Sharon Roberts, djali i së cilës, Sean vdiq nga një mbidozë me fentanyl në 2018, tha se kishte frikë se një kufi “jashtë kontrollit” do të çonte në familje të tjera që të përjetonin humbje të ngjashme. “Unë jam 100% për Trump, sepse ai do t’i mbyllë këta kufij,” tha ajo.