BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x
BREAKING NEWS

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i lartë i SHBA zbarkon në Tiranë më 20 qershor, Joe Biden zgjat “emergjencë kombëtare” për të zhdukur korrupsionin në Shqipëri, zbardhet dokumenti që fundos familjen “Berisha”, sekuestrim pasurie për...

Alarm për pushtetarët e lartë të korruptuar, zyrtari i
x
BREAKING NEWS

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që do të fundosë Ilir Metën në SPAK, Kreshnik Spahiu zbulon detaje nga përgjimi që nëse merret seriozisht nga autoritetet mund të hapë “Kutinë e Pandorës” në politikë

Ja kush është personazhi i njohur i botës së krimit që
x
BREAKING NEWS

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti i shtetit për shkak të vjedhjeve dhe keqmenaxhimit, Spitali Amerikan zero investime në pajisje dhe përdor mjekët e spitaleve publike, qeveria asnjë kontroll

Ja si oligarku Klodian Allajbeu po “vjel” para pa kriter nga buxheti
x
BREAKING NEWS

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në nr.2 i qeverisë dhe ministre e tenderave në Shqipëri, ja detajet e forta që zbardhi media greke për bashkëpunëtoren e Ramës, nga “festa” me 50 milionë eurot që i ka borxh kompanisë “Acto...

Pikëpyetjet si u ngrit Belinda Balluku nga pastruese në Greqi, në
x
BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x

Bota

Urdhri i Putint/ Rusët tentojnë të largohen në masë nga vendi, zbulohet lëvizja me e fundit e BE-së

Urdhri i Putint/ Rusët tentojnë të largohen në masë nga

Bashkimi Evropian po planifikon të dalë me një qëndrim të përbashkët për kërkesat për hyrje të bëra nga qytetarët rusë që po largohen nga vendi i tyre. Lajmin e bëri të ditur një zëdhënës i Komisionit Evropian gjatë një konference për shtyp të enjten.

Po ashtu, Komisioni Evropian gjithashtu vuri në dukje se tani për tani, çdo shtet anëtar do të duhet të vlerësojë kërkesat për hyrje, rast pas rasti, duke shtuar se menaxhimi i kufirit të jashtëm të BE-së duhet të kryhet në përputhje me ligjin e BE-së dhe në përputhje me “të drejtat themelore dhe të gjithë legjislacionit në fuqi për procedurat e azilit.”

Një tjetër zëdhënës, drejtuesi i BE-së për çështjet e jashtme Peter Stano, tha se BE-ja po vëzhgon atë që po ndodh tani në Rusi pas njoftimit të Putinit për të ashtuquajturin “mobilizim të pjesshëm”.

“Ka pasur protesta në një numër qytetesh anembanë Rusisë. Gjatë këtyre protestave, më shumë se 1300 njerëz janë arrestuar,” u tha Stano gazetarëve.

Dhe kjo po tregon se rusët po votojnë me këmbët e tyre, në thelb, mbi regjimin e Putinit dhe veprimet e tij.

“Ne gjithashtu marrim parasysh raportet që tregojnë se shumë rusë po largohen nga vendi në rrugë legale, në mënyrë të ligjshme. Marrin trenin, makinën dhe largohen përmes kufijve, ose marrin fluturime për në Turqi. Serbisë në Emiratet. Kjo është ajo që po shohim se po ndodh”, tha Stano.

“Ne si Bashkimi Evropian, në parim, qëndrojmë në solidaritet me qytetarët rusë, të cilët kanë guximin dhe guximin për të treguar kundërshtimin e tyre ndaj asaj që po bën regjimi, veçanërisht kur bëhet fjalë për këtë luftë të paligjshme në Ukrainë,” tha ai, duke shtuar se vendimet konkrete kur bëhet fjalë për politikën e vizave janë në duart e shteteve anëtare individuale.

I pyetur në lidhje me kërkesat e shumta për hyrje nga Rusia, një tjetër zëdhënës i Komisionit Evropian Eric Mamer tha: “Ne do të duhet të kemi një qëndrim të përbashkët në nivelin e BE”.