BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x
BREAKING NEWS

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për “ditët e zeza” që po trokasin, Altin Dumani dhe prokurorët i tregojnë zyrtarit të lartë të DASH dosjet e korrupsionit që kanë mbushur zyrat e Prokurorisë së Posaçme, amerikanët duan “kokat” e të pa...

SHBA dhe SPAK mesazh kërcënues politikës shqiptare për
x
BREAKING NEWS

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin financiar që u bëri xhepave të shqiptarëve, si u përjashtuan nga tenderi 5 kompani, dyshimet për garë të manipuluar

Skandalet e Belinda Ballukut nuk kanë fund, KLSH zbulon dëmin
x
BREAKING NEWS

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Artan Diti që drejtoi operacionin nxjerr për herë të parë detajet “bombastike”, nga politikani që doli kundër, sekuestrimi i 71 ton kanabis sativa, te reagimi i Ramës, ...

10 vite nga ndërhyrja në Lazarat, ish-Drejtori i
x
BREAKING NEWS

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive të fshehura të Ilir Metës, nga ditëlindja 500 mijë euro në Lalëz, 51 asetet që ka në Londër, 289 mijë euro operacione, mbi 100 mijë euro shpenzim vetëm për njërin fëmijë, deri te vrasjet ku është implikua...

Ja si SPAK po i shkon deri në “rrënjë” pasurive
x
BREAKING NEWS

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në Shqipëri, DASH listë me “non-grata”, a do sanksionohen oligarkët që financojnë Sali Berishën si rasti i Dodik në Bosnje?

Zyrtari i lartë i SHBA kundër korrupsionit global zbarkon sot në
x

Bota

Vdekja e presidentit, Teherani zbulon detaje nga aksidenti që i mori jetën Raisit: Piloti…

Vdekja e presidentit, Teherani zbulon detaje nga aksidenti që i mori

Helikopteri që transportonte Ebrahim Raisi iranian fillimisht humbi gjurmët kur eskorta ajrore e tij u përball me një tufë resh, njoftoi agjencia e lajmeve IRNA të martën vonë, duke cituar shefin e shtabit të presidentit të ndjerë Gholam-Hossein Esmaili, i cili po udhëtonte në një nga avionët shoqërues.

Sipas Esmailit, kushtet e motit në fillim ishin normale, por 45 minuta pas fluturimit, piloti i avionit të Raisit tha se do të rriste lartësinë për të shmangur një re dhe urdhëroi dy helikopterët shoqërues të bënin të njëjtën gjë. Sapo filluan të fitonin lartësinë, dy helikopterët e tjerë papritmas humbën nga sytë mjetin e Raisit, i cili po fluturonte në mes.

“Pas 30 sekondash fluturimi mbi re, piloti ynë vuri re se helikopteri në mes ishte zhdukur”, ka thënë Esmaili, duke shtuar se mjeti i tij është kthyer prapa dhe ka fluturuar disa herë mbi zonë në kërkim të helikopterit të Raisit. Megjithatë, mjeti u detyrua të braktiste përpjekjet e kërkimit për shkak të dukshmërisë së dobët dhe u ul menjëherë më pas aty pranë.

Sipas Esmailit, ai bëri disa përpjekje për të kontaktuar avionin e Raisit përmes pajisjeve radio dhe ishte në gjendje të arrinte në Mohammad Ali Ale-Hashem, një imam i Azerbajxhanit Lindor që shoqëronte presidentin. Ale-Hashem ishte në gjendje të tregonte se helikopteri i presidentit ishte rrëzuar në një luginë.

“Kur gjetëm vendndodhjen e aksidentit, kushtet e trupave treguan se Ayatollah Raisi dhe të tjerët kishin vdekur menjëherë, por Ale-Hashem… pas disa orësh”, citohet të ketë thënë Esmaili.Më të lexuarat