BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

Video/ Ndërtesa 400-vjeçare në Kopenhagë shpërthen në flakë, publikohet momenti kur rrëzohet maja historike

Video/ Ndërtesa 400-vjeçare në Kopenhagë shpërthen

Ndërtesa e vjetër historike e bursës së Danimarkës në qendër të Kopenhagës është përfshirë nga zjarri. Børsen e shekullit të 17-të është një nga ndërtesat më të vjetra të qytetit dhe shikuesit u gulçuan ndërsa spiralja e tij ikonë u shemb nga flakët.

Të gjithë brenda ndërtesës mundën të largoheshin dhe njerëzit nxituan për të shpëtuar disa nga pikturat historike të saj.

Ministri i Kulturës Jakob Engel-Schmidt tha se 400 vjet trashëgimi kulturore daneze ishin përfshirë në flakë. Ndërtesa, që daton në vitin 1625, është shumë larg parlamentit të Danimarkës, Folketing dhe pallatit mbretëror, Christiansborg. Mediat daneze thanë se sheshi aty pranë ishte duke u evakuuar.
Bursa e vjetër po rinovohej dhe ishte e mbuluar me skela dhe mbulesa plastike mbrojtëse. Ajo aktualisht strehon dhomën daneze të tregtisë, e cila i përshkroi skenat e mëngjesit të së martës si një pamje të tmerrshme.

Zejtari vendas Henrik Grage tha për TV danez se ishte një ditë tragjike. “Kjo është Notre-Dame jonë,” tha ai, duke e krahasuar atë me zjarrin që përfshiu çatinë dhe majën e katedrales në qendër të Parisit në vitin 2019.

Banorët kalimtarë iu bashkuan shërbimeve të urgjencës, si dhe drejtorit të dhomës së tregtisë, Brian Mikkelsen, për të shpëtuar thesaret e artit nga Børsen.
Ndërtesa e stilit holandez të Rilindjes në Slotsholmen të qytetit, ose ishulli i pallatit, u porosit nga mbreti i Danimarkës Christian IV me qëllimin për ta kthyer Kopenhagën në një qendër të madhe tregtare.

Maja e saj përmbante katër dragonj, bishtat e të cilëve ishin të përdredhur në një shtizë dhe tre kurora, duke simbolizuar lidhjet e ngushta me fqinjët Norvegjinë dhe Suedinë.