BREAKING NEWS

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja dy njerëzit që po përdor ish-kryeministri për të mbyllur pazaret e tij të pista, si po hidhen miliona euro në prapaskenë

Ilir Demalia plas “bombën”, Sali Berisha do të lirohet, ja
x
BREAKING NEWS

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur që do të arrestohet nga SPAK, lidhjet e tij me personazhet e botës së krimit që u fundosën nga Prokuroria e Posaçme dhe detajet si ka pastruar pasuri marramendëse

Romeo Kara paralajmëron zhvillime të forta: Ja politikani i njohur
x
BREAKING NEWS

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze, nga pakti i Martinajt me Ben Ndokën dhe Shullazin për të vrarë Durim Bamin, te planet e të “ fortit” të Niklës me Dukajt për eliminimin e bosit të lojërave të fatit dhe ish-depu...

Detajet e plota nga megaoperacioni i SPAK, si u zbardhën aleancat mafioze,
x
BREAKING NEWS

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të godasin të tjerë zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit, politikanë dhe gazetarë,  SPAK sekuestron telefonin e një zyrtari të lartë, ja skandali ku është përfshirë

Dosjet përvëluese të francezeve dhe belgëve do të
x
BREAKING NEWS

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të ish-Sigurimit të Shtetit, KGB dhe UDB, ja si po shantazhohen e kërcënohen me dosjet e “zeza” personazhet “VIP”, Lulzim Basha zbardh kulisat më të fundit

Politika, media dhe bizneset të mbushura me spiunë të
x
BREAKING NEWS

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha kundër drejtësisë dhe shqiptarëve, te arsyet pse ka vendosur të hyjë në politikë, vizionet që ka për të ardhmen e Shqipërisë dhe planet e tij për të promovuar zhvillimin ekonomik t...

Kreu i Nismës Thurje Endri Shabani flet hapur, nga pazaret Rama-Berisha
x
BREAKING NEWS

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe kryediplomati britanik kërkon ofertë si ajo e Shëngjinit për emigrantët e paligjshëm që shkojnë në Britani, ja detajet e vizitës

Shqipëria bazë për klandestinët, pas Melonit dhe
x
BREAKING NEWS

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll Agaçit në SPAK, 17 vendimet që rëndojnë pozitat e Sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, dëshmitë e tyre kundër Erion Veliajt, mazhoranca në kaos

Qeveria në panik pas thirrjes së Belinda Ballukut dhe Engjëll
x

Bota

Video/ Plas grushti mes deputetëve në Parlament, ja momenti kur...

Video/ Plas grushti mes deputetëve në Parlament, ja momenti kur...

Ditën e djeshme, ligjvënësit gjeorgjianë u përplasën në parlament, ndërsa ligjvënësit e partisë në pushtet dukeshin të vendosur të avanconin një projekt-ligj të diskutueshëm për “agjentët e huaj”, që është kritikuar nga vendet perëndimore dhe ka shkaktuar protesta në vend.

Pamjet e transmetuara në televizionin gjeorgjian treguan Mamuka Mdinaradze, kreun e fraksionit parlamentar të partisë qeverisëse “Ëndrra Gjeorgjiane” dhe një forcë shtytëse pas projektligjit, duke u goditur me grusht në fytyrë nga deputeti i opozitës Aleko Elisashvili ndërsa fliste nga foltorja.

Incidenti shkaktoi një përleshje më të gjerë midis disa ligjvënësve, një dukuri jo e pazakontë në Parlamentin shpesh të ashpër të Gjeorgjisë.

Pamjet treguan Elisashvili, duke u përshëndetur me brohoritje nga protestuesit jashtë ndërtesës së parlamentit.
“Ëndrra Gjeorgjiane”, tha në fillim të këtij muaji se do të rifusë legjislacionin që kërkon që organizatat që pranojnë fonde nga jashtë, të regjistrohen si agjentë të huaj ose do të përballen me gjoba, 13 muaj pasi protestat e detyruan atë të anulojë planin.

Projektligji ka tensionuar marrëdhëniet me vendet evropiane dhe Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë thënë se e kundërshtojnë miratimin e tij.

Bashkimi Evropian, i cili i dha Gjeorgjisë statusin e kandidatit në dhjetor, ka thënë se masa është e papajtueshme me vlerat e bllokut.

“Ëndrra Gjeorgjiane”, thotë se dëshiron që vendi të anëtarësohet në BE dhe NATO, edhe pse ka thelluar lidhjet me Rusinë dhe është përballur me akuza për autoritarizëm në vend.

Ai thotë se ligji është i nevojshëm për të luftuar ato që i quan “vlera pseudo-liberale” të imponuara nga të huajt dhe për të nxitur transparencën.

Qeveria e Gjeorgjisë, tha se kryeministri Irakli Kobakhidze, mbajti një takim të hënën me ambasadorët e BE-së, Britanisë dhe SHBA-së, në të cilin ata kishin diskutuar projektligjin.

Në një deklaratë, Kobakhidze mbrojti projektligjin si promovues të llogaridhënies dhe tha se nuk ishte “e qartë” pse vendet perëndimore e kundërshtuan atë.

Kritikët gjeorgjianë, e kanë etiketuar projektligjin “ligji rus”, duke e krahasuar atë me legjislacionin e ngjashëm të përdorur nga Kremlini për të goditur disidencën në Rusi.